Yerel halk karşı çıkıyor: Şehrin ortasına konulacak dev kristal top gündem oldu

İngiltere’nin başkenti Londra’nın doğusunda inşa edilmesi planlanan ve tam 91 metre yüksekliğinde olacak olan yeni müzik ve eğlence mekanı MSG Sphere London, bölge sakinlerinin öfkelenmesine yol açtı.

Stratford’da yaşayan sakinler, yüksekliği İngiltere’nin simgelerinden olan Big Ben’e rakip olacak şekilde yapılacak olan küreden gelen parlak görüntüleri azaltmanın bir yolu olarak karartma perdeleri teklif etti.

21.500 seyirci kapasiteli yapının en dikkat çekici özelliği, binanın dışını kaplayan ve hareketli görüntüleri gösterebilen binlerce LED ekranı olarak görünüyor.

Geçen hafta Las Vegas’ta açılan dev bir konser salonunun kopyası olan arena, yakınlarda yaşayan insanlardan gelen yoğun şikayetlere rağmen geçen yıl planlama yetkilileri tarafından onaylandı.

Ancak tekliflerin yine de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ve İngiliz bürokrat Michael Gove tarafından onaylanması gerekiyor.

Projenin destekçileri, tahmini maliyeti 26,5 milyar TL (800 milyon £) olan ve bar ve restoranların da yer alacağı arenanın, başkentin ekonomisini 82 trilyon TL (2,5 milyar £) artıracağını iddia ediyor.

Ancak altyapı üzerinde yaratacağı etkiden ve dev küreden evlerine yayılan potansiyel ışık kirliliğinden şikayet eden yerel halk ise projeye karşı çıkmayı sürdürüyor. 

“Stop MSG Sphere London” adlı kampanya grubu, projeyi “gülünç” olarak değerlendirerek planlara “sonuna kadar” karşı çıkacağına dair söz veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx