Türkiye’nin Uluslararası Taşımacılıkta Gücünü Artıracak Online Platform Kuruldu

Uluslararası taşımacılık süreçlerini azaltarak Türkiye’nin dünya pazarında elini güçlenmesi amacıyla online taşımacılık platformu kuruldu.

Haziran ayı Statista raporuna göre uluslararası lojistik sektörü 10,4 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye söz konusu pazarda 100 milyar dolar büyüklüğe sahip. Lojistik sektöründe atılacak yerli adımların önem kazandığı bu dönemde WeLD Uluslararası Taşımacılık tarafından WeLD Online Platform’u (WOP) geliştirildi. Platformun hem uluslararası taşımacılık süreçlerini çok büyük ölçüde hızlandıracağı hem de Türkiye’nin dünya pazarlarında söz sahibi olmasına katkı vereceği bekleniyor.

WOP’un tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan WeLD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özot, “Lojistik sektöründe bir malın bir noktadan alınıp diğer bir noktaya ulaştırılması için fiyat teklifi vermek çok da kolay değildir. Bunun için ciddi bir işgücü ve altyapı gerekir. Aynı zamanda teklif verdiğiniz firmanın ticari faaliyeti ile özelliklerini belirttiği ürüne karşılık sunacağınız taşıma fiyatı ve taşıma süresi için de önemli bir referans olur. Yani her firmaya aynı fiyat verilmez. Ancak bizim geliştirdiğimiz WeLD Online Platform (WOP) gerekli servis gereksinimlerinin sisteme girilmesi halinde kim olduğunuza bakılmaksızın zaman kaybını neredeyse sıfıra indirerek anında fiyat verebiliyor. Bu uygulama bugüne kadar hiçbir forwarder firma tarafından geliştirilemedi. Bunun sebebi gerek know-how eksikliği, gerek Ar-Ge maliyetleri ve gerekse global forwarder firmaların teknolojinin kendilerini olumsuz etkileyebileceğini düşünerek bu durumun atıl kalmasına göz yummak istemeleridir. Uygulamamız, müşteriler için çok ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sunuyor” dedi.

Sektör 10,4 trilyon dolar

Özot, “Statista Araştırma Departmanı’nın 22 Haziran 2023 tarihli raporuna göre uluslararası lojistik sektörü 10.41 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye pazarı ise 100 milyar dolar. İşte WeLD olarak geliştirdiğimiz WOP ile artık Türkiye pazarının ötesine çıkarak söz konusu global pazarın tamamen içinde yer alacağız. En büyük 3 global oyuncunun ulaştığı 100 milyar dolar ciro göz önüne alındığında pazarın büyüklüğü ve alınacak daha çok yolun olduğu ortada. Bunun önem ve ehemmiyetini biliyoruz. WeLD olarak, bu ölçeğin elleçlenebilmesinin insan gücü ile mümkün olamayacağı fikriyle 2022 yılının başında başlatmış olduğumuz dijitalleşme akımı ile 2024 senesi içerisinde bir yandan lokal Türkiye pazarında en büyük oyunculardan biri olma hedefine yürüyoruz bir yandan da global pazarlarda rekabet edecek şekilde altyapımızı hazırlıyoruz” dedi.

“Turquality belgesi alacak”

“Hedeflediğimiz en az 15 büyük ülke pazarında önümüzdeki dönemde ofis açma konusunda kararlılığımız sürüyor” diyen Özot, “Ayrıca bu ay sonu geçireceğimiz denetim sonrası Turquality belgesi almayı umut ediyoruz. Devletimizin verdiği desteklerle global rakiplerimizden alacağımız pazar paylarını çok ince bir şekilde hesap ediyoruz. WeLD olarak 10 yaşına bastığımızda ulaşmayı planladığımız 1 milyar dolarlık ciro hedefine kilitleniyoruz” dedi.

Kendileri bu kadar hızlı büyürken sektörde yaprak dökülmeleri olacağını da öngören Özot, “2022 yılı sonlarında başlayan navlun düşüşleri maalesef başta yük taşıyıcıları olmak üzere forwarder firmaların bilanço ve gelir gider tablolarını oldukça olumsuz etkiledi. Bu durumda artan maliyet ve azalan gelir, taşımacılık sektörünü derinden etkilemiş olup şu an için olmasa da önümüzdeki ilk çeyrekte konunun Türkiye ekonomisinden bağımsız toplu istifalar, işten çıkarmalar ve firma tasfiyeleriyle karşılaşılacak olması içten bile değil” dedi.

Bu durumu yılın ilk yarısında tahmin ettiklerini belirten Özot, “Bugün vitrine çıkardığımız WOP ile maliyetlerimizi yüzde 75-80 oranında azaltarak önümüzdeki günlerde net bir şekilde sahip olduğumuz ve piyasa şartlarında her daim rekabetçi olacağımızı bilmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx