Samsung, “Ekran Gizleme” özelliği sayesinde daha uzun pil ömrüne kavuşacak

Android 14, yakın zamanda resmi olarak kullanıma sunulacak. Samsung da bu işletim sistemine dayalı OneUI 6 adında kendi arayüzünü geliştirmekte. OneUI 6’nın dikkat çeken özelliklerinden biri, Ekran Gizleme adında bir özellik. Bu özellik özellikle müzik akışı veya podcast gibi ses tabanlı uygulamaları kullanırken ekranın kapatılmasına izin veriyor ve bu da pil ömrünü artırma potansiyeline sahip.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Galaxy Store’dan Good Guardians uygulamasını indirip kurmanız gerekiyor. Uygulamayı kurduktan sonra açın ve “Battery Guardian” seçeneğine dokunun. Ardından, “Ekran Gizle” seçeneğini açın. Bu özelliği Hızlı Ayarlar paneline eklemek için “Hızlı Ayarlar Paneline Ekle” seçeneğine dokunun ve “Ekle” seçeneğine basın.

Samsung, “Ekran Gizleme” özelliği sayesinde daha uzun pil ömrüne kavuşacak

Ekran Gizleme özelliği, Hızlı Ayarlar paneline eklendikten sonra, bir uygulama kullanırken ekranda herhangi bir görüntü olmadan çalışmasını sürdürmek için Hızlı Ayarlar panelini açıp Ekran Gizle simgesine tıklamanız yeterli. Ekrandaki görüntü kaybolacak, ancak uygulama arka planda çalışmaya devam edecek.

Ekran Gizleme özelliği kullanılırken, ekran düşük güç modunda kalacak ve şu an çalışan uygulama hakkında kısa bir bilgi sunulacak. Ekrana tekrar görüntü getirmek için ekrana çift tıklamanız veya güç düğmesine basmanız yeterli.

Bu özellik şu an için beta aşamasında olduğundan dolayı bazen sorunlar yaşanabilir. Ancak bu yeni özellik, Samsung cihazlarındaki pil ömrünü artırma potansiyeline sahip bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx