‘Pedofili’ ile suçlanan BBC sunucusunun ismi açıklandı

17 yaşındaki bir çocuğa cinsel içerikli fotoğraflar karşılığında para göndermekle suçlanan BBC sunucusunun Huw Edwards olduğu açıklandı. Londra polisi, suçlamalarla ilgili cezai bir soruşturmaya gerek olmadığını duyurdu. Sun Gazetesi’nin iddiaları haberleştirmesinin ardından BBC sunucuyu açığa almış ve iç soruşturma başlatmıştı. Sunucunun ismi mahremiyet hakkı nedeniyle açıklanmamıştı.

40 yıldır BBC’de çalışan Edwards, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü ve cenaze töreni, ülkedeki önemli siyasi krizler ve seçimlerin de aralarında olduğu önemli haberleri sunan bir isim. Eşi Vicky Flind yaptığı yazılı açıklamada, Edwards’ın suçlamalara hedef olan kişi olduğunu duyurdu ve ‘yaşadığı ruh sağlığı sorunları nedeniyle şu an hastanede tedavi gördüğünü’ belirtti. Edwards yakın zamanlarda depresyon tedavisi gördüğünü açıklamıştı.

Eşi Flind, “Bunu (açıklamayı) öncelikle onun akıl sağlığını ve çocuklarımızı korumak için yapıyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Son birkaç günün olayları durumu büyük ölçüde kötüleştirdi, ciddi bir atak daha geçirdi ve şu anda ucu açık bir süre için hastanede yatılı olarak tedavi görüyor. İddialara yanıt verecek kadar iyileştiğinde, bunu yapacak.”

Flind eşinin suçlamalardan ilk kez 6 Temmuz’da haberdar olduğunu söyledi. Sun Gazetesi haberini yayınlamadan önce BBC’yle 6 Temmuz’da temas kurmuştu. Flind’in açıklamasından kısa bir süre önce Londra Emniyet Müdürlüğü, suçlamalarla ilgili cezai bir soruşturmaya yer olmadığını tespit ettiğini duyurdu. BBC, Londra Emniyeti’nin incelemesini tamamlamasının ardından iç soruşturmasına kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.

Ne olmuştu?

Edwards’ın bir çocuğa cinsel içerikli fotoğraflar karşılığında ciddi miktarda para gönderdiği iddiaları ilk olarak tabloid gazetesi Sun’da yayımlandı. Haberin ardından BBC, sunucuyu açığa aldı ve bir iç soruşturma başlattı. Fakat Londra Emniyeti kendi incelemesi sonuçlana kadar BBC’den iç soruşturmasını durdurmasını istedi.

Edwards’ın başka bir gence küfür dolu tehdit mesajları gönderdiği ortaya çıktı. BBC Genel Müdürü Tim Davie hafta başında, söz konusu olayın kuruma zarar verdiğini kabul etti. Sun Gazetesi, Edwards hakkında başka haber yayınlamayı planlamadığını ve yürüttüğü iç soruşturma kapsamında BBC ile işbirliği yapacağını açıkladı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx