Micron’un zarar öngörüsü, Meta’nın yeni yapay zeka robotu, AYM’nin ek MTV kararı: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Wall Street’teki ana endeksler, 2023 yılının en kötü ayını geçirme yolunda ilerlerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri daha düşük bir açılışa işaret ediyor. Bu arada Micron Technology (MU), beklenenden daha büyük bir ilk çeyrek zarar tahmini açıklayınca hisseleri piyasa öncesi işlemlerde hızla düştü. Facebook’un sahibi Meta Platforms (META) bir dizi yeni yapay zeka destekli ürünü tanıttı. Anayasa Mahkemesi ek MTV için kararını verdi.

1. Vadeli işlemler düşüyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri hafif düşüş gösterdi ve yatırımcılar, faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalması ihtimalinden endişe duyarken hisse senetleri yılın en kötü ayını bitirmeye hazırlanıyor.

S&P 500 çoğunlukla değişmezken Dow %0,1 ve Nasdaq 100 %0,1 değer kaybetti.

Wall Street’teki karışık seansta, gösterge S&P 500 marjinal bir artış gösterdi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,2 yükselirken 30 hisseli Dow Jones Industrial Average %0,2 düşüşle geride kaldı. Hem Eylül ayına hem de son çeyreğe sayılı günler kala tüm ana endeksler, aylık bazda düşüşe geçme yolunda ilerlerken özellikle S&P 500 son bir yıldaki ilk üç aylık kaybına doğru ilerliyor.

Hisse senetlerini baskılayan şey, Çarşamba günü 2007’den bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaşan 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki sıçrama oldu. Getiriler genellikle fiyatlar düştükçe yükselir.

S&P 500 bu yıl şimdiye kadar %11 oranında yükselmiş olsa da bu kazançların çoğu, yılın başlarında yapay zekayla ilgili coşkuyla körüklenen teknoloji hisselerindeki artışla bağlantılı. Yapay zeka canlı bir konu olmaya devam ederken geçen hafta Fed’in şahin politika güncellemesi, birçok yatırımcının borçlanma maliyetlerinin daha önce tahmin edilenden daha uzun süre yüksek kalacağını öngörmesine neden oldu.

2. Micron zarar görünümünü genişletiyor

ABD’li çip üreticisi Micron, ilk mali çeyrekte analistlerin beklentilerinden daha büyük bir zarar öngördüğünü açıklamasının ardından hisseleri piyasa öncesi işlemlerde düştü.

Reuters’in aktardığı verilere göre Idaho merkezli şirket, bu dönemde hisse başına 1,07 dolar düzeltilmiş zarar bildirmeyi planladığını söyledi. Bu, 0,95 dolarlık tahminlerden daha yüksek.

Bununla birlikte Micron’un mevcut çeyrekteki 4,40 milyar dolarlık gelir tahmini (artı veya eksi 200 milyon dolar), 4,20 milyar dolarlık tahminleri aştı.

Reuters’a verdiği bir röportajda İşletme Direktörü Sumit Sadana, Micron’un gelecek yıl daha yüksek performanslı çiplerinden kâr elde etmeyi beklediğini söyledi.

Yatırımcılar, artan yapay zeka talebinin Micron’un yüksek bant genişliğine sahip bellek çiplerinin satışlarını artıracağını ve grubun diğer nihai pazarlardaki zayıflığı atlatmasına yardımcı olacağını umuyor.

3. Meta yeni yapay zeka sohbet robotlarını tanıttı

Meta Platforms, teknoloji devi Facebook ve Instagram gibi uygulamalarında kullanıcı etkileşimini teşvik etmeyi amaçladığı için yapay zeka ile güçlendirilmiş bir dizi yeni sohbet robotu ve ürün sunuyor.

Meta’nın Kaliforniya’daki geliştirici konferansında konuşan İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg hem metin yanıtları hem de dijital görüntüler üretebilen “Meta AI” adlı dijital asistanı tanıttı. Meta ayrıca rapçi Snoop Dogg ve futbol yıldızı Tom Brady gibi ünlülerin benzerliklerini ve seslerini içeren ve kullanıcılara oyun oynamaktan yemek pişirmeye kadar her konuda yardımcı olacak 28 sohbet robotundan oluşan bir set oluşturdu.

Zuckerberg teknolojiyi, sadece soruları yanıtlamak için bir araç değil, aynı zamanda bir eğlence kaynağı ve sanal ve gerçek dünyalar arasında bir bağlantı olarak anlatarak övdü.

Zuckerberg aynı zamanda Ray-Ban akıllı gözlüklerinin son versiyonunun Meta AI içereceğini duyurdu ve Quest karma gerçeklik gözlüğü hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Her ikisinin de Ekim ayında sevkiyata başlaması bekleniyor.

Etkinlik, Meta’nın on binlerce kişinin işten çıkarılmasını da içeren kapsamlı maliyet kesintilerinin yapıldığı bir yılın ardından yapay zekadan yararlanmaya odaklandığını gösteriyor. Yatırımcılar, bu stratejiyi büyük ölçüde olumlu karşıladı ve Meta’nın hisse senedi fiyatı, geçtiğimiz Kasım ayındaki keskin düşüşten bu yana artış gösterdi.

4. Evergrande hisse alım satımı askıya alındı

Evergrande hisselerinin alım satımı, zor durumdaki emlak geliştiricisinin başkanının polis gözetimi altında olduğuna dair bir raporun ardından Hong Kong’da durduruldu.

İşlemlerin durdurulmasıyla ilgili olarak Evergrande ya da borsa tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bloomberg News, Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan‘ın polis tarafından götürüldüğünü ve belirli bir yerde izlendiğini bildirdi.

Bu, Çin’in önemli emlak sektöründeki likidite krizinin odak noktası haline gelen ağır borçlu grup için son darbe oldu.

Evergrande, offshore borçlarını yeniden yapılandırmak için alacaklıların onayını almaya çalışıyordu ancak şirketin hafta sonu Çin anakarasındaki birimine yönelik bir soruşturma nedeniyle yeni borç ihraç edemeyeceğini duyurmasıyla, bu süreç karmaşık bir hal aldı. Söz konusu birim ayrıca bu hafta başında 4 milyar yuan tutarında anapara ve faiz ödemesi yapması gereken son ödeme tarihini de kaçırdı.

Evergrande hisseleri, 17 aylık askıya alma sürecinin ardından Ağustos sonunda yeniden işlem görmeye başlamasından bu yana %81 oranında değer kaybetti.

5. Petrol fiyatları ham petrol stoklarındaki düşüşle yükseldikten sonra geriledi

Petrol fiyatları geriledi ancak ham petrol stoklarındaki düşüşün, küresel arz sıkışıklığına ilişkin endişeleri artırmasının ardından bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerine yanıt olarak son üç ayda %30’dan fazla arttı ancak ralli, geçen hafta ekonomi ve taleple ilgili endişeler nedeniyle darbe aldı.

Ancak ABD hükümetinden gelen ve ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren veriler, petroldeki yükselişi yeniden canlandırdı.

WTI ham petrol çoğunlukla değişmeyerek 93,64 dolar olurken Brent %0,2 düşüşle 94,20 dolar oldu.

6. Anayasa Mahkemesi, ek MTV kararını açıkladı

Türkiye’nin gündemini meşgul eden ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) konusu sonunda karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi (AYM), ek MTV alınmasını öngören düzenlemeye yönelik yapılan iptal başvurusunu inceledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından meydana gelen finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla, geçici olarak ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin uygulanmasına karar verilmişti.

Yüksek Mahkeme, ek MTV düzenlemesinin iptaline dair başvuruyu reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx