“İran, Suriye’ye deprem yardımı adı altında silah sevk ediyor”

İran’ın Suriye’ye askeri sevkiyat yapmak için Maraş merkezli depremlerin ardından başlatılan insani yardım kampanyasını kullandığı öne sürüldü.

Washington Post’un İsrailli ve ABD istihbaratından önemli isimlere dayandırdığı habere göre İran Suriye’ye yapılan deprem yardımlarını silah ve askeri teçhizat sevkiyatını kamufle etmek için kullandı.

Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, söz konusu iddia ile ilgili açıklamalarda bulunmadı fakat “daha önceden İran’ın, Irak ve Suriye’ye giden insani yardımları kullanarak bölgelere silah sağladığını” yineledi.

İranlı yetkililer ise Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada Suriye’ye silah sağladıkları yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Sızdırılan ABD istihbarat değerlendirmesine göre İran, Suriye’ye hafif silahlar, mühimmat ve insansız hava araçları yerleştiriyor. Rapora göre bu teslimatlar Irak’tan Suriye’ye gelen araç konvoyları içerisinde yer alıyor.

“DAHA SIKI BİR İSTİHBARAT ONAYI GEREKİYOR”

Sızdırılan istihbarat belgelerine göre İsrail, Suriye ve Lübnan’a silah taşıdığından şüphelenilen konvoyları hedef alsa da gerçek anlamda insani yardım malzemesi taşındığı ihtimali nedeniyle operasyon düzenlemedi. Raporda, İsrail’in araç konvoylarını vurmak için “daha sıkı bir istihbarat onayına” ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

ABD’li yetkililer, yaklaşık 900 ABD askerinin IŞİD’in yeniden canlanmasını bastırmak için yerel güçlerle birlikte çalıştığı Suriye’de, İran bağlantılı grupların tehdidinin devam ettiğini söylüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir