Hiçbir şey yapmamışlar bol bol harcamışlar

Uşak’ı AKP’den alan ve yüzde 41 oyla seçimi kazanan Belediye Başkanı Özkan Yalım “Hizmet isteyen ve sabit fikirli olmayan AKP’li seçmenden de oy aldık” dedi. CHP’li yeni Başkan Yalım seçimi, önceki dönemi ve yapacaklarını şöyle anlattı:

■ Uşak’ta seçmenin yüzde 35-38’i geçişken seçmenlerden oluşuyor. Sabit fikirli olmayan, bilinçli ve doğruyu gördüğünde yönelen bir yapı. Bugün sağ partiye veriyorsa yarın başka bir partiye oy verebiliyor. Hizmet odaklı hareket ediyorlar. Alınan oy oranında normalde son dört seçimi incelediğimizde yüzde 28 ile 30 arası bir oyumuz vardı. Aldığımız oy oranı yüzde 41. Yaklaşık 13-14 puan fark var. Adayın kendisine verilen bir oy söz konusu. Fazladan aldığımız yüzde 6-7’lik oyu AKP’li seçmenden aldık. Bir önceki seçimde ittifak vardı ve İYİ Parti adayı yüzde 40 civarında oy almıştı. Aynı kişi bu seçimde rakibim oldu ve bu kez yüzde 16’ya düştü. Şahsi oyu olmadığını gördük.

 VAKIFLARA AKTARMA YAPILMIŞ

■ Belediyenin borcu çok yüksek. Henüz daha net rakamı çıkaramadık. 1.4 milyar liralık borç olduğunu tahmin ediyorum. Belediyenin çok fazla bir şey yapmadığı için proje yok denebilir. Bir kaç binası var. Bazı vakıflara hizmet için binalar açılmış. Özellikle gençlere yönelik. Otogar yok, raylı tramvayı yok. Komşumuz Afyonkarahisar’da termal su ile ısınırken Uşak’ta yok. Hiç proje yapılmamış. Hiç bir şey yapmamışlar. Sadece harcamışlar. Bol bol harcama var. Vakıflara aktarma yapılmış. Aktarma yapılırken de abartılı harcamalar yapılmış. Bütçeleri afaki yüksek. 29 milyon lira konser maliyeti var. 100 yıl anısına 500 tane para basılmış. Bedeli 750 bin TL.  Belediyenin 280 adet hizmet aracı var. 140 adet aracı hacizli durumda. Hareket ettiremiyoruz. İsrafa son vereceğiz kesinlikle.

■ Meclis ile bağım kopmaz benim. Hem iktidar kanadındaki arkadaşlarımızla da genel merkezle de bağımız kopmaz. İnşallah bir daha ki seçimde iktidar olduğumuzda görevimize devam ederiz. Ama önce Uşak’ta taşları yerine oturtmam gereken bir süreç var. Otogar, raylı tramvay, termal suyla ısınma gibi projeleri yapmalıyım. Uşak’ın AKP’li milletvekili çok sessiz ve sedasız isimler. Kütahya ve Afyonkarahisar yatırım alırken maalesef Uşak bunun dışına kaldı. Havalimanı kapatıldı ses çıkarmadılar. Bis ses çıkaracağız.

‘Acil sağlık müdahale merkezleri açacağız’

Başkan Özkan Yalım yapılacak hizmetleri ise şöyle aktardı: Uşak’ta devlet hastanesi yok, araştırma hastanesi var. En önemli ana sorun sağlık hizmetine ulaşma ihtiyacı. Bunun giderilmesi için mahallelere acil sağlık müdahale merkezleri açacağız. En azından saatlerce acil serviste beklenmesinin önüne geçeceğiz. Gençlere spor kompleksleri yapacağız. Tarhana Uşak’ın en popüler yiyeceğidir. Markalaşma çalışması yapacağız. Kadınlarımız üretecekler. Atıl durumdaki kooperatifimizi aktif hale getireceğiz. Popüler ürünlerimizi İstanbul, Ankara’daki, İzmir’deki belediyelere ait marketlerde satışa sunacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda bizim kardeş belediyemiz. Zafer Havalimanı sorunu var. Yolcu başına iç hatlarda 2 Euro, dış hatlarda 4 Euro garanti verildi. 1 milyon 300 bin liralık yolcu garantisi var. Her yıl artıyor. Yüzde 98 yanılma payı ile devam ediyor. Bu nedenle Uşak havaalanını kapattılar. İstanbul’dan Uşak’a gelen bir kişi üç saatte ulaşıyor. İki saat uçağı bekleme süresi var. Bunun yerine araçla gitmeyi ya da 140 kilometre uzaktaki ve sefer sayısı fazla olan Çardak Havalimanı’nı tercih ediliyor. Uşak’a büyük bir ceza çektiriliyor. Yolcu garantisi olmayan, altyapısı, hava kontrol merkezi olan, 111 personeli ile hazırken atıl durumda bekletiliyor.  

Uşaklılara, hatta yurt dışında ve başka şehirlerde yaşayan Uşaklılara teşekkür ediyorum. Çok destek verdiler. Şunu bilsinler verdikleri önemli vazifeyi hak ettiğince taşıyacağıma hiç kimsenin şüpheleri olmasın. Belediyeyi düzlüğe çıkarmak için elimden geleni yapacağım.
İsraf bitecek hizmet gelecek.”

Fransızca ve Bulgarca biliyor, 3 çocuk babası

İş insanı olan Yalım 1969 Uşak doğumlu. Uluslararası nakliyat, lojistik ve akaryakıt sektöründe yurt içi ve yurt dışında ticari faaliyetlerde bulunan Yalım, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Türk Grubu ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. Çok iyi düzeyde Fransızca ve Bulgarca bilen Yalım, evli ve 3 çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx