Coinbase ve 8 Kripto Şirketi Açıkladı: 2024’te Odağımız Bunlar!

Kripto fonlama ortamı 2023’te önemli zorluklarla boğuştu ve toplam yatırımlarda %68 oranında ciddi bir düşüşle 10,6 milyar dolara geriledi. Bu keskin düşüş, 2022’de kaydedilen 33,2 milyar dolarlık toplam yatırımla keskin bir tezat oluşturuyor ve 2020’den bu yana en düşük noktayı temsil ediyor. Bu düşüşe, tarihsel olarak yüksek faiz oranları, dikkatleri kriptodan uzaklaştıran yapay zekanın hızla genişlemesi, düzenleyici baskılar ve FTX, Celsius ve BlockFi’yi içeren kayda değer kripto çöküşlerinin ardından gelen birçok faktör dahil olmak üzere birçok faktör katkıda bulundu. 2024’te kripto finansmanı için ufukta neler var? Coinbase gibi tüm zamanların en aktif 20 kripto risk sermayesi firmasından bazıları açıklama yaptı. İşte detaylar…

Coinbase Ventures: “Parlak bir 2024”

Kripto borsası Coinbase’in girişim birimi, zorlu 2023 boyunca yatırım yapmaya devam etti ve geleceğe yönelik “gittikçe daha iyimser” görünüyor. Coinbase Ventures sözcüsü, şu ifadeleri kullandı:

Görüşümüz şu ki; 1) düzenleyici netliğin artması (öncelikle ABD çıkışlı), 2) protokol altyapısının olgunlaşması, 3) kurumsal katılım ve 4) kullanıcıların zincir içi ürünlerle nasıl etkileşime geçtiğine ilişkin yenilikçiliğin birleşmesi. Parlak 2024. Taahhüdümüz küresel ve değişmez ve faaliyetimizin 2024’te büyümesini bekliyoruz.

Coinbase Ventures, kripto altyapısı ve sosyal ve oyun gibi tüketici uygulamaları da dahil olmak üzere sonraki 1 milyar kullanıcıyı zincire dahil etmeyi hızlandıran alanlara yatırım yapmaya devam edecek ve ayrıca yapay zeka ile kriptonun kesiştiği noktada fırsatlar görecek. Firma ayrıca Üs Ekosistem Fonu aracılığıyla Üs üzerinde inşa edilen ekiplere verdiği desteği genişletmeye çalışacak.

Galaxy Ventures: Zorlu ve sessiz bir manzara

Milyarder yatırımcı Mike Novogratz’ın Galaxy’sinin girişim kolu ihtiyatlı olmaya devam ediyor ancak erken aşamadaki projelere yatırım yapma konusunda kararlı. Galaxy Ventures’ın genel ortağı Mike Giampapa, “Kripto VC ortamının zorlu kalmasını bekliyoruz” dedi. “Başarılı işletmeler ve startup’lar bile muhtemelen yatay ya da aşağı yönlü artışlar yapmak zorunda kalacak.” diye ekledi. Giampapa, sınırlı ortak topluluğunun “likit olmayan yatırımlara aşırı endekslenmeye devam ettiğini”, dolayısıyla girişim alanına giren yeni sermayenin “daha kısıtlı” olduğunu ve fon yaratma ortamının “faiz oranları yüksek kaldıkça sessiz kalmasının” beklendiğini söyledi.

Ancak Giampapa’ya göre, daha büyük şirketlerin küçük firmalarla birleşme ve satın alma anlaşmaları yapmasıyla sektörde daha fazla konsolidasyon olabilir. Bu arada Giampapa’ya göre, sürdürülebilir iş modellerine ve blok alanı ve stablecoinler gibi ürün pazarına uygunluğu kanıtlanmış girişimlere 2024’te daha fazla yatırım yapılacak. Giampapa, “Blockspace büyüleyici ve hâlâ nispeten yeni bir ürün, ürün pazarına uyum sağlamış durumda. Uygulamaların ve geliştirici yeteneğinin birleşiminden dolayı satıcının blok alanı etrafında bir ağ etkisi olduğunda tüketiciler işlem başına daha fazla ödeme yapmaya hazır,” dedi.

Animoca Brands: Kripto paralar için ‘çok iyimser’

Şirketin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Yat Siu, yaptığı açıklamada, Hong Kong merkezli Animoca Brands‘ın “çok iyimser” olduğunu ve 2024’te “önemli ölçüde daha sağlıklı” bir kripto fonlama ortamı beklediğini söyledi. Siu, kripto piyasasının toparlanmasıyla birlikte “momentumda bir değişim var ve bu, kripto piyasasında yeni bir boğa döngüsünün başlangıcını temsil edebilir” dedi.

Siu’ya göre web3 bileşenlerine sahip oyun ve yapay zeka, 2024’te daha fazla yatırım çekebilir. “Web3 oyunları, özellikle Asya ve Orta Doğu’da hızlanmaya hazırlanıyor ve Avrupa da büyük ilgi gösteriyor” dedi. “Öte yandan, oyunlarda yapay zeka, oyuncu olmayan karakterlere karmaşıklık ve derinlik eklemenin yanı sıra içerik oluşturmayı ve varlık oluşturmayı geliştirerek daha ilgi çekici ve duyarlı deneyimler yaratacak,” diye ekledi.

Coinbase, Animoca Brands Galaxy dışında diğer kripto şirketleri neler diyor?

Şirketin oyun başkanı Alex Wettermann, yaptığı açıklamada, erken aşamadaki yatırımcı Shima Capital’in 2024 yılında kripto finansmanı konusunda “temkinli iyimser” olmaya devam ettiğini söyledi. Altyapı, oyun ve tokenizasyon sektörlerinin önümüzdeki yıl daha fazla yatırım almasını bekliyor. HashKey Capital’in yatırım ortağı Xiao Xiao, yaptığı açıklamada, Asya merkezli kripto risk sermayesi şirketinin gelecek yıl “yükselen bir piyasa” beklediğini söyledi. Xiao, HashKey’in “likit yatırımlar” da dahil olmak üzere aktif olarak yeni yatırım fırsatlarını arayacağını söyledi. Firma ayrıca varlık yönetimi işini yeni pazarlara genişletmeyi ve farklı yatırım tercihlerine hitap eden çeşitli fonlar başlatmayı planlıyor.

Multicoin Capital’in yönetici ortakları Kyle Samani ve Tushar Jain, blockchain ekosisteminin son dönemdeki gidişatı göz önüne alındığında, özellikle Solana ekosistemi için 2024 yılı için iyimser olmaya devam ediyor. Samani ayrıca yapay zeka devriminde kripto için “büyük bir fırsat” görüyor. “Özellikle bugün GPU’larda (grafik işleme birimleri) büyük bir eksiklik var ve bu kaynaklara yönelik rekabet katlanarak artacak” dedi ve kripto destekli bilgi işlem pazarlarının ve uzmanlaşmış bulut sağlayıcılarının devreye girme fırsatına sahip olduğunu ve boşluğu doldur.

Coinbase, Galaxy dışında Polygon, NGC de açıklama yaptı

Polygon Ventures’ın baş yöneticisi Abhishek Saxena yaptığı açıklamada, “web3 finansmanı için muhtemelen dip nokta bekleniyor” diyerek yeni yılın daha fazla yatırım çekeceğini öne sürdü. Saxena, “Ayı piyasasında bile gördüğümüz dirençli geliştirici faaliyeti olumlu bir göstergedir ve temel inşanın devam ettiğinin altını çizer” dedi. Asya merkezli NGC Ventures’ın üç genel ortağı, 2024’te kripto pazarı ve VC finansmanı konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Bu arada NGC’den Tony Gu, odak noktasının iki dikey alana odaklandığını söyledi: merkezi olmayan fiziksel altyapı ağları (DePIN) ve merkezi olmayan bilim (DeSci). Gu, “Tüketiciye yönelik bir uygulama katmanı olarak DePIN, kitlesel benimsenmeyi artırma potansiyeline sahip” dedi. “DeSci ile birkaç ilginç DAO’nun (merkezi olmayan otonom organizasyonlar) ortaya çıktığını gördük, ancak bildiğimiz kadarıyla henüz kullanılmayan belirli bir alan, açık kaynak projelerini finanse etmeye yönelik merkezi olmayan çabalardır. Bence çok fazla şey var. Yapay zeka ile örneğin merkezi olmayan makine öğrenimi modelleriyle birleştiğinde orada büyük bir potansiyel var,” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx