AMD Ryzen Threadripper 7000 ve 7000 Pro İşlemciler Duyuruldu

AMD tarafından iş istasyonu ve masaüstü için iki yeni işlemci ailesi tanıtıldı. Bunlar, AMD Ryzen Threadripper 7000 ve Threadripper 7000 Pro olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni masaüstü işlemciler AMD Ryzen Threadripper 7000 Serisi olarak duyuruldu. 5 nm’lik bir süreçle üretilen işlemciler, şirketin Zen 4 mimarisini temel alıyor.

AMD basın bülteninde şunları belirtiyor: “Threadripper 7000 Serisi, grafik, depolama ve daha fazlası için 48 adede kadar PCIe Gen 5.0 hattıyla masaüstü kullanıcıları için güçlü I/O sağlamak üzere tasarlandı. Tipik çift kanallı masaüstü sistemlerin iki katı bellek bant genişliğine sahip olan Ryzen Threadripper 7000 Serisi işlemcilerdeki dört kanallı DDR5 bellek denetleyicisi en yoğun iş akışlarını bile destekleyebilir.”

Bu ailedeki en üst düzey işlemci, 64 çekirdekli ve 128 iş parçacıklı, maksimum 5,1 GHz saat hızına ve 320 MB toplam önbelleğe sahip olan AMD Ryzen Threadripper 7980X. İşlemcinin 4,999 dolar gibi oldukça yüksek bir fiyat etiketi taşıdığını da söylemeden geçmeyelim. İşlemcilerin 2023’ün sonuna kadar sunulacağı ifade ediliyor.

Yeni AMD Ryzen Threadripper Pro 7000 WX Serisi işlemciler ise iş istasyonu pazarı için üretildi.

AMD’nin açıklaması şöyle: “Çok iş parçacıklı iş yükleri için Threadripper Pro işlemciler, karmaşık simülasyon, üretken tasarım, işleme ve yazılım derleme görevleri için herhangi bir iş istasyonu işlemcisinin en fazla çekirdeği olan 96’ya kadar çekirdek ve 192 iş parçacığı sunar; burada kullanıcılar, Chaos V-Ray gibi araçlarda iki kata kadar daha hızlı performans görebilirler. Ayrıca Ryzen Threadripper Pro 7000 WX Serisi işlemciler yüksek bellek kapasitesi ve bant genişliği gerektiren uygulamalar için DDR5 bellek için sekiz kanalla birlikte 384 MB’a kadar L3 önbellek sunar.”

Yeni Threadripper Pro 7000 işlemciler bu yılın sonlarında satışa sunulacak ve Dell, HP ile Lenovo gibi bilgisayar üreticilerinin iş istasyonlarına dahil edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx