Altına İlişkin Önemli Uyarı: Yatırımcılara Kritik Altın Tavsiyesi!

Geçtiğimiz günlerde TGRT Haber’de yayınlanan “Para Konuşalım” programında Yatırım ve Tasarruf Uzmanı Mert Başaran’ın değerlendirmeleri dikkat çekti. Başaran, hisse senedi fonları ve altın gibi yatırım araçlarına ilişkin önemli tavsiyelerde bulundu.

HİSSE SENEDİ FONLARI ÖNERİSİ

Başaran, yatırımcılara hisse senedi fonlarını tercih etmelerini önererek, “Geçmiş istatistikler gösteriyor ki, bireysel hisse senedi seçmektense hisse senedi fonlarını seçtiğinizde getirileriniz daha yüksek oluyor.” ifadelerini kullandı. Bu öneri, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirerek daha sağlam bir getiri elde etmelerine yönelik bir strateji sunuyor.

DOLARIN YATIRIM ARACI OLMADIĞI VURGUSU

Doların yatırım aracı olmadığını belirten Başaran, son dönemdeki yükselişlere rağmen uzun vadeli kazanç potansiyeli açısından doların tercih edilmesi gereken bir araç olmadığını vurguladı. Bu konudaki çıkışlarıyla dikkat çeken Başaran, yatırımcılara daha stabil ve uzun vadeli getiriler için alternatifler aramaları gerektiğini savundu.

ALTINDA TEDBİRLİ OLUNMALI

Özellikle son dönemde savaş ve gerginlik ortamlarında yükselişe geçen altın konusunda Başaran, yatırımcılara tedbirli olmaları gerektiği uyarısında bulundu. “Altınınız varsa satmaya gerek yok.” diyen Başaran, altın yatırımlarında anlık fiyat değişimlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

ARAZİ YATIRIMLARI VE DEĞER ARTIŞI

Arazilerle ilgili de görüşlerini paylaşan Başaran, şehir altyapısının gelişimine paralel olarak arazi yatırımlarının değer kazandığını ifade etti. “Toprak ne kadar beklerse o kadar değerlenir.” diyen Başaran, uzun vadeli düşünen yatırımcıların arazi yatırımlarını göz önünde bulundurabileceklerini söyledi.

Son olarak, İran – İsrail arasındaki savaş gerilimi nedeniyle geçtiğimiz hafta rekor kıran altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı.

Serbest piyasada güncel altın fiyatları şu şekilde:

– Gram altın alış: 2.483,65 TL / satış: 2.484,07 TL
– Çeyrek altın alış: 4.229,00 TL / satış: 4.289,00 TL
– Yarım altın alış: 8.482,00 TL / satış: 8.761,00 TL
– Cumhuriyet altını alış: 16.863,00 TL / satış: 17.080,00 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx