Vampir kelebekler İstanbul’da: Beykoz, Şile ve Sarıyer’i sardılar

Türkiye’ye Gürcistan’dan giriş yapan ve bilhassa son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde sıkça bulunan vampir kelebekler, İstanbul’da artmaya başladı. Görünüşüyle kelebeği andıran lakin istilacı bir böcek tipi olan kelebekler, Beykoz’un Çukurca Mahallesi’ni de sardı.

Gündüz saatlerinde her ağacın üstünde rastlanan kelebekler, akşamları da mahalleliyi balkonlarında rahat bırakmıyor. Durumdan rahatsız olduklarını söyleyen mahalle sakinleri bir tedbir alınmadığını ve kendi imkanlarıyla ilaçlama yaptıklarını belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da, “Hayvanların mevsimsel artışı ve gelen şikayetler üzerine İstanbul’un yeşil alanlarında vampir kelebeklerin fazla olduğu, Beykoz, Sarıyer ve Beşiktaş üzere ilçelerde ilaçlama çalışmalarımız devam etmektedir” açıklaması yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen ise, vampir kelebeklerin beşere ziyanı olmadığını söyledi.

“ŞİLE, BEYKOZ VE SARIYER’DE GÖRÜLÜYOR”

Vampir kelebekler hakkında açıklamalarda bulunan Biyoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen, kelebeklerin Türkiye’ye has bir canlı olmadığına dikkat çekerek, “Karadeniz Bölgesi’nden İstanbul’a gerçek yavaş yavaş yayıldığını biliyoruz. 10 yıl evvel kadar birinci görülmeye başlandı vampir kelebekler. Türkiye’ye has bir canlı değil. Yurt dışından gelen ve bölgeyi yıllar içerisinde işgal eden istilacı dediğimiz çeşitlerden. İstanbul’un çok her tarafına yayılmıyor ancak Karadeniz iklimini andıran bölgelerde bilhassa Şile, Beykoz, Sarıyer taraflarında daha fazla görüldüğünü biliyoruz. Yurt dışından bu çeşit böceklerin transferi genelde yabancı ülkelerden aldığımız eserlerin üzerinde yumurtaların taşınmasıyla gelebiliyor. Bu vampir kelebeğin de muhtemelen Gürcistan’dan yavaş yavaş Karadeniz’e gerçek taşınan mallar ile geldiği varsayım ediliyor dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.