Uzmanından astım hastalarına beslenme teklifleri

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Alaçam, astım hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Alaçam, dünyada her yıl 400 binden fazla astıma bağlı mevt olduğunu ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) nazaran tüm dünyada 339 milyon kişinin astımı bulunduğu kestirim edildiğini tabir etti.

“Uygun tedavi ile denetim altına alınabilir”

Dr. Zahide Alaçam, Astım, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir çeşit iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Astım tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösterir. Uygun ilaç tedavisinin verilmesi ve astım tetikleyicilerinden uzak durulması ile astım belirtileri denetim altına alınabilir. dedi.

“Solunan hava pak olmalı”

Alaçam, astımın denetimini güçleştiren etkenleri, ilaçların hakikat teknikle ve tertipli kullanılmaması bunun yanında teneffüs yolu enfeksiyonları, alerjenler, sigara dumanı, kimyasallar üzere tetikleyicilere maruz kalmak olarak sıralayan Dr. Zahide Alaçam, Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını hekiminin önerdiği biçimde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, Akdeniz diyeti tipi sağlıklı beslenmenin, sistemli idman yapmanın, solunan ortam havasını pak tutmanın astımın denetimini kolaylaştırdığı gösterilmiştir. biçiminde konuştu.

“Astım hastaları beslenmelerine dikkat etmelidir”

İHA’ya konuşan Uz. Dr. Zahide Alaçam, Astım hastalarına beslenmede şu tekliflerde bulunmak gerekirse, içinde şeker olan her türlü yiyecek ve içecekler, tatlandırılmış tahıllar, gluten içeren besinler (ekmek, hamur işi gıdalar), fruktoz yahut mısır şurubu içeren içecekler, tatlılar, işlenmiş etler (sucuk salam sosis gibi), kızartılmış tüm besinlerden uzak durmalıdır. Bedendeki inflamasyonu söndürmek için önerilen ise Anti-inflamatuar beslenme üslubudur. Yani gluten yerine yulaf, kinoa, tef, sorgum, darı, karabuğday, yabani pirinç, siyah pirinç, esmer pirinç üzere rafine edilmemiş tahıllar tercih edilebilir. Zirai tarım ilacına maruz kalmamış taze yeşillik, zerzevat ve meyve tüketilmeli. Haftada en az 1 gün balık yenmeli. Yenmediği günlerde ise Omega 3 desteği alınabilir. Soğuk sıkım zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı üzere sağlıklı yağlar tercih edilmeli. Brokoli, lahana, brüksel lahanası, soğan, sarımsak üzere sülfür içeren besinler sık tüketilmeli. Yaban mersini, ahududu, böğürtlen üzere mor renkli meyveler bol antioksidan içerir. Yemeklere zerdeçal, zencefil, tarçın üzere anti-inflamatuar özellikli baharatlar eklenebilir. diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.