Topkapı Sarayı’nın 500 yıllık çinisi matkapla delindi argümanı

SALİHA SULTAN

Tarihi yapıtlardaki skandal onarım çalışmalarının bir türlü önüne geçilemediği Türkiye’de tarihi Topkapı Sarayı da 500 yıllık çinilerin matkapla delindiği savıyla gündeme geldi.

Şebnem Altın isimli bir hesaptan yapılan, sarayın 16’ncı yüzyıldan günümüze ulaşan İznik çinilerinin delindiğini sav eden bir paylaşımı alıntılayan Sanat Tarihi Derneği, toplumsal medya hesabından görüntülere reaksiyon gösterdi.

Dernek, fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dikkatine sunarak, “Topkapı Saray Müzesi içindeki en nadide tarihi çiniler, bu kadar kamera ile korunan bu alanda, bu kültürel miras katliamı nasıl yaşanabilir? Nasıl kabul edilebilir bu kepazelik?” diye sordu.

‘MATKAPLA DELİNDİ, KAĞITLA KAPATILDI’

Paylaşımda yer alan görsellerde sarayın harem bölümünde yer alan III. Murad Has Odası giriş kapısında bulunan yepyeni İznik çinilerinin üzerinde delikler olduğu görüldü. Paylaşımda ayrıyeten, çinilerin matkapla delindiği tez edilerek, üzerlerinin de kağıtla kapatıldığı ileri sürüldü.

‘ZARAR GÖRMEDİ, RESTORE EDİLİYOR’

Sosyal medyada büyük yankı bulan skandalın akabinde Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, çininin matkapla delindiği savları reddedilerek, “Çiniler matkapla delinmedi, kapı kancaları onarım nedeniyle çıkarıldı” denildi. Açıklamada “İddia edildiği üzere çinilerin matkapla delinmesi yahut onarıma alışılmamış rastgele bir müdahalede bulunulması kelam konusu değildir. Tarihi çiniler üzerine 1950’li yıllarda eklenen kapı kancaları, onarım çalışmaları sebebiyle çıkarılmış, gerekli müdahaleden sonra aslına uygun formda yerlerine takılacaktır” denildi.

Topkapı Sarayı, 2020’de de Valide Sultan Dairesi’ndeki onarım çalışması sırasındaki skandalla gündeme gelmişti. Yüklenici firmanın çalışmaları sırasında yapıda delikler oluşmuş, Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığı firma hakkında soruşturma başlatmıştı. Topkapı Sarayı, 6. Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak, Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.