Taban fiyat kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, yeni taban fiyatın temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Kararda, 4857 sayılı iş Kanunu’nun 39’uncu hususu ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522’nci unsuru mucibince, iş mukavelesiyle çalışan ve bu kanunun kapsamında olan yahut olmayan her türlü emekçinin minimum fiyatını tespit etmekle vazifeli Minimum Fiyat Tespit Kurulunun 29 Haziran’da başladığı çalışmalarını bugüne kadar sürdürdüğü belirtildi.

Yapılan iki toplantı sonucunda ulusal düzeyde tek taban fiyat tespitine, emekçinin bir günlük olağan çalışma karşılığı minimum fiyatının 1 Temmuz-31 Aralık 2022 ortasında 215 lira 70 kuruş olarak belirlenmesine, kararın 1 Temmuz 2022’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanmasına oybirliğiyle karar verildiği bildirildi.

Kararın münasebetinde taban fiyatın ödenmesi zarurî en az fiyat olduğu vurgulanarak, şu sözlere yer verildi:

“Asgari fiyatın belirlenmesini düzenleyen Taban Fiyat Yönetmeliği uyarınca, taban fiyat, pazarlık fiyatı değildir. Taban Fiyat Tespit Komitesi evvelden belirlenmiş bulunan taban fiyatı mühletinden evvel değiştirmek üzere toplanmış ve önümüzdeki 6 ay için uygulanacak fiyatta personellerimizin gelir kayıplarını telafi etmek üzere güzelleştirme kararı almıştır. Alınan karar uyarınca; çalışanın günlük minimum fiyatı 1 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 ortasında 215 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.