Sina Koloğlu: Sinema ve dizi dünyası Suat Derviş’in dört romanı üzerinde çalışıyor

Yazar – müzisyen Sina Koloğlu, farklı yapımcıların, yazar ve gazeteci Suat Derviş’in “Fosforlu Cevriye”, “Çılgın Gibi”, “Kendine Tapan Kadın” ve “Bir İstanbul Gecesi” romanları tarafından üzerine çalışıldığını duyurdu.

Sina Koloğlu’nun bu çalışamlara ilişkin sosyal medya hesabından verdiği bilgiler şöyle:

“Sıra dışı yazarımızı sinema ve dizi dünyası keşfediyor diyelim; #SuatDerviş. Bunda Türkiye’nin en eski telif hakları ajansı ONK Ajans’ın içerik geliştirme ve yapımcılarla buluşturma amacıyla kurduğu ONK Content’in büyük rolü var. Suat Derviş’in dört romanının çeşitli yapımcılar tarafından opsiyonlandığını ve üzerinde çalışılmakta olduğunu öğrendim.

“Fosforlu Cevriye” yine yeniden

Motiva Film çekiyor. Cengiz Keten ile konuştum. Defalarca çekildi. Keten, Mustafa Altıoklar’ın dışında romana sadık kalan olmadığını belirtiyor. ‘Biz de yapalım istedik. Tek sezonluk kısa bir dizi yapmaya karar verdik’ dedi Keten. Melek Gençoğlu ve Su Ersöz yazmışlar. Dijital için yapılacak.

“Çılgın Gibi” ya da “Kendine Tapan Kadın”

Plankton Yapım Tasarım iki Suat Derviş romanını, ‘Çılgın Gibi’ ve ‘Kendine Tapan Kadın’ın mini dizi yapmak için uyarlama haklarını almış. ‘Cumhuriyet Türkiye’sinin öncü gazeteci ve yazarı, çağının ilerisinde, özgür ruhlu cesur kadın’ olarak tanımlıyor yapımcı Sevil Demirci Derviş’i.

Dizi projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Çılgın Gibi 1930’larda geçen tutkulu bir aşk üçgeni; Suat Derviş iki erkeğin arasında kalan bir kadının, Celile’nin tüm ikilemlerini ve derinliklerini anlatıyor. Senarist Aylin Alıveren tarafından uyarlanmaktadır. Mini dizi uyarlaması için yapım-tasarımını üstleneceğimiz ikinci Suat Derviş eseri ise; ‘Kendine Tapan Kadın’. 1940’lı yıllarda geçen romanı, ödüllü sinemacı, yönetmen-senarist Senem Tüzen günümüze uyarlamaktadır. Bu iki aşk romanının dışında başka bir Suat Derviş romanı olan ‘Bir Harem Ağası’nın Hatıraları’nı ise, senarist Emine Yıldırım mini diziye uyarlayacaktır.”

“Bir İstanbul Gecesi”

Flaneuse Film piyasada yeni. OGS Pictures’tan ayrılan Yelin Mckay kurdu. ‘Bir İstanbul Gecesi’ kitabını opsiyonlamışlar. “İnan Temelkuran-Yeşim Çıtak-Mehmet Deniz Bölükbaşı ile dijital dizi projesi olarak uyarladık, tüm hikâyeyi günümüze taşıdık. Yönetmen ve platform görüşmeleri sürüyor” bilgisini aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir