Sevimli Ebu Akile’nin ailesi, İsrail ziyaretinde Biden’dan görüşme talep etti

Gazeteci Hoş Ebu Akile’nin kardeşi Anton Ebu Akile, ailesi ismine 3 sayfalık bir mektup yazarak ABD Lideri Biden’a seslendi.

Aile, mektupta, ABD’nin Sevecen Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail’i direkt suçlayıcı sözler kullanmadığı araştırma sonucunu sert lisanla eleştirdi.

Mektupta, “Şirin Ebu Akile ailesi olarak, 11 Mayıs 2022’de işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin kenti Cenin’de vazifedeyken kız kardeşimiz ve teyzemizin İsrail güçleri tarafından yargısız infazına idarenizin acınası yansısına ait acımızı, öfkemizi ve ihanet hissimizi söz etmek için yazıyoruz.” sözlerine yer verildi.

Mektupta, tıpkı vakitte ABD vatandaşı olduğuna dikkat çekilen Ebu Akile’nin, gözetici miğfer ve açıkça “press” (basın) yazılı, mavi kurşun geçirmez yelek giymesine karşın İsrail tarafından başına ateşlenen bir kurşunla öldürüldüğüne işaret edildi.

ABD idaresine, “adalete yönelik gayretleri baltalama” suçlaması

Gazeteci Ebu Akile’nin vefatına ait İsrail aleyhindeki tüm delillere karşın ABD idaresinin gerekli adımları atmamakla suçlandığı mektupta, şu tabirlere yer verildi:

“Bir İsrail askerinin Tatlı’yı öldürmesinden bu yana geçen günlerde ve haftalarda, ABD hükümet yetkilileri bize gereğince danışmamak, bilgilendirmemek ve desteklememekle kalmadı; birebir vakitte idarenizin hareketleri, adalete yönelik uğraşlarımızı ve Tatlı’nın vefatı için hesap verilmesi sorumluluğunu baltalamak için bariz bir niyet sergiledi.

Birleşmiş Milletler, New York Times, Washington Post, CNN, Associated Press, Bellingcat ve B’Tselem tarafından yürütülen soruşturmalarda, Tatlı’yı öldüren kurşunu bir İsrail askerinin ateşlediği sonucuna varıldı.

Eldeki tüm deliller, bir ABD vatandaşı olan Tatlı’nın yargısız infaza maruz kaldığını gösteriyor. Lakin idareniz, Tatlı’nın öldürülmesinde gerçek adalet ve hesap verebilirliği sağlayacak süratli, eksiksiz, emniyetli, tarafsız, bağımsız, tesirli ve şeffaf bir soruşturmanın garanti edilmesi konusunda yas tutan bir ailenin en taban beklentisini hakkıyla karşılayamadı.”

“Sessiz kalsanız daha âlâ olurdu”

Mektupta, “Bunun yerine ABD, İsrail güçlerinin rastgele bir hatasını örtbas etmek için baş yoruyor.” değerlendirmesine yer verilerek, ABD idaresine şu tabirlerle yüklenildi:

“Yönetiminizin teşebbüsü, Tatlı’nın öldürülmesinin aklanmasına ve cezasız kalmasına hizmet etti. Amerikan soruşturmalarının ‘toplanmasını’ kimin denetlediği konusunda çok az bilgi paylaşıldı. Güya dünyanın ve bizim kaldığımız yerden hayatımıza devam etmemizi bekliyorsunuz. Sessiz kalsanız daha uygun olurdu.”

Ebu Akile ailesinden Biden ile görüşme talebi

Ebu Akile ailesi, mektubun sonunda ABD idaresine birkaç unsurluk davette bulundu.

ABD Lideri Biden’ın 13-15 Temmuz’da İsrail ve Filistin’e gerçekleştireceği ziyarete işaret edilen mektupta, “Yaklaşan ziyaretiniz sırasında bizimle görüşün ve tasalarımızı ve adalet taleplerimizi direkt bizden dinleyin.” tabirleri kullanıldı.

Mektupta ayrıyeten, ABD idaresinin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili olarak topladığı tüm delil ve bilgilerin aile ile paylaşılması, “Şirin’in yargısız infazı konusunda” ilgili ABD’li yargı kurumlarının harekete geçirilmesi istendi.

Mektup, “Son olarak, söylemeye gerek yok ki Biden idaresinden, sonu nereye uzanırsa uzansın, Sevecen için hesap verebilirlik ve adalet çabası uğraşlarımıza dayanak vermesini bekliyoruz.” tabirleriyle sona erdi.

Ne olmuştu ?

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.
Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.
Gazeteci Ebu Akile’nin, vazifesini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi reaksiyonlara neden olmuştu.
Filistin Başsavcılığının yanı sıra ve çok sayıda milletlerarası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun tersine İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.