Şanghay’da Erdoğan’dan Ukrayna iletisi

Son dakika haberi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’ne katılıyor.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Teşkilata üyeliğe yeni kabul edilen komşumuz İran’ı tebrik ediyorum. Türkiye müstesna bir pozisyona sahiptir. Asya ile işbirliğimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Burası Asya’ya açılan kapılardan biri haline geldi. Müşterek gayretlerimizle işbirliğimizi çok daha üst çıkaracağımıza inanıyorum.

İmkanlarla birlikte problemlerin da büyüdüğü bir çağda yaşıyoruz. Ekonomik sakinlik, tedarik zincirlerindeki aksamalar üzere meselelerle karşı karşıyayız. Bu devirde daha çok birlik olunması gerekirken birtakım ülkeler duvarlarını yükseltmeyi tercih etmiştir. Böylelikle mazlumların sesi daha duyulmaz hale geldi.

En acı örneği corona virüs salgınında yaşandı. Memleketler arası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler yeterli bir imtiham veremedi. Biz ise Türkiye olarak 161 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa yardım sağladık. Yerli aşımız TURKOVAC’ı muhtaçlık sahiplerine sunduk. 4 milyondan fazla yerinden edilmiş beşere mesken sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. Dünyanın en cömert ülkesi olma unvanını taşıyoruz.

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona ermesi için uğraş ediyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere en çok gereksinim duyanlara ulaştırılması için samimi bir gayret harcıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.