Rusya’dan Kuzey Kore açıklaması: Nükleer bir devlet olarak tanımıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Dairesi Lider Yardımcısı Igor Vishnevitsky, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Igor Vishnevitsky, Rusya‘nın, Kuzey Kore‘yi nükleer bir devlet olarak “tanımadığını” söyledi.

Vishnevitsky, “Rusya, Kuzey Kore’yi, Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Antlaşması’na nazaran resmen nükleer devlet olarak tanınmayan başka hiçbir ülke üzere nükleer bir devlet olarak tanımıyor” dedi.

Vishnevitsky ayrıyeten, Kore Yarımadası‘nın bir an evvel nükleer silahlardan arındırılması davetinde bulunarak, “Pkhungiri test alanında çalışmalar yürüten Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapma ihtimali elbette var, lakin ne vakit olacağı konusunda bir beklentimiz yok” diye konuştu.

‘YAPTIRIMLARDAN BİRİNCİ EVVEL KORE HALKI ZİYAN GÖRÜYOR’

Igor Vishnevitsky, “BM ve Milletlerarası Atom Gücü Ajansı da dahil olmak üzere tüm milletlerarası kuruluşlarda, ülkeleri durumun kıymetini abartmamaya ve uygun biçimde karşılık vermeye çağırıyoruz” dedi.

Vishnevitsky, Kuzey Kore’ye baskı yapma teşebbüslerinin işe yaramadığını belirterek, “Pyongyang’ın hiçbir odunu kabul etmeyeceği açık” ifadelerini kullandı.

Vishnevitsky ayrıyeten, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların öncelikle Kore halkına ziyan verdiğini söyledi.

ABD UYARMIŞTI

Kuzey Kore, bu yıl içinde 2017’den bu yana birinci kere kıtalararası balistik füzenin (ICBM) fırlatılması da dahil olmak üzere bir dizi testler gerçekleştirdi.

ABD, Kuzey Kore’nin yedinci nükleer testini gerçekleştirmesi mümkünlüğü üzerine “hızlı ve güçlü” bir cevap vereceği konusunda uyarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.