Rusya ve ABD nükleer silah muahedesini askıya aldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve ABD ortasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Muahedesi (Yeni START) kapsamına giren ögelerini süreksiz olarak kontrole kapattığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya ve ABD ortasında imzalanan Yeni START muahedesiyle ilgili durum değerlendirildi.

ABD’nin silah kontrol faaliyetlerini kendisi için uygun koşullarda tekrar başlatmaya çalıştığı ve böylelikle Rusya’nın ABD’de denetleme hakkından yoksun bırakıldığı belirtilen açıklamada, “Rusya, ABD’ye diplomatik kanallar üzerinden Yeni START kapsamına giren tüm ögelerini kontrol faaliyetlerinden süreksiz olarak çektiğini bildirdi.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, muahede kapsamındaki kontrol faaliyetlerinin yine başlatılmasıyla ilgili mevcut meselelerin çözülmesi durumunda alınan kararın iptal edileceği kaydedildi.

YENİ START ANLAŞMASI

ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatlarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” mutabakatı, Washington ve Moskova ortasında yürürlükteki son nükleer mutabakat olma özelliğini taşıyor.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık muahedenin mühleti 5 Şubat 2021’de sona eriyordu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, muahedeyi 5 yıllığına uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzalamıştı. ABD idaresi de muahedeyi uzatma kararını 5 Şubat 2021’de bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.