Rekor yatırım: 21 milyar TL

Garanti Bankası’nın yüzde 49.85’ine sahip olan ve faaliyet gösterdiği ülkeler ortasında ana pazar olarak belirlediği Türkiye’nin iktisadının gücüne inanarak varlığını artırma kararı alan İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA), borsadaki ortaklara gerçekleştirdiği davet rekor satın alma ile sonuçlandı. BBVA’nın Garanti Bankası’nın halka açık olan yüzde 50.15 oranındaki 2.1 milyar adet pay için gerçekleştirdiği davet dün tamamlandı.

EN BÜYÜK YABANCI YATIRIM

Daha evvel 12.2 TL olarak belirlediği davet fiyatını, 25 Nisan’da 15 liraya çıkaran, 29 Nisan’da tamamlanacağını duyurduğu davet sürecini de 18 Mayıs’a kadar uzatan BBVA, 4 Nisan-18 Mayıs tarihleri ortasında yabancı bir yatırımcının bir Türk şirketi için tek seferde gerçekleştirdiği en büyük sürece imza attı. BBVA, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük yabancı sermayenin yatırımcısı pozisyonunda bulunuyor.

HİSSESİ % 83’E ÇIKTI

BBVA’nın, Garanti Bankası’nda gerçekleştirdiği davet operasyonuna 2 bin 707 yatırımcı karşılık verdi. Davet sonucu BBVA toplam 1 milyar 397 milyon 552 adet pay için 20 milyar 963 milyon lira ödeme yaptı. Davet operasyonunun akabinde BBVA’nın Garanti Bankası’ndaki hissesi yüzde 49.85’ten 83.13’e çıkarken, bankanın halka açıklık oranı yüzde 50.15’ten 16.87’ye geriledi. Böylelikle BBVA Garanti Bankası’nın yüzde 33.28’ine 21 milyar TL ödemiş oldu.

TOPLAM 40.4 MİLYAR TL

Bu fiyat yabancı bir yatırımcının Türkiye’de bir şirket için tek seferde gerçekleştireceği en büyük süreç olarak tarihe geçti. BBVA’nın 2011’den bu yana Garanti Bankası payları için gerçekleştirdiği toplam ödeme 40.4 milyar liraya ulaşmış oldu.

TÜRKİYE İKTİSADI GÜÇLÜ

BBVA kasım ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin kümenin ana pazarlarından biri olduğuna işaret etmişti. BBVA Ekonomik Araştırmalar Ünitesi de uzun vadede Türkiye iktisadının güçlü olacağı değerlendirmesinde bulunurken, BBVA İdare Heyeti Lideri Carlos Torres Villa, “Bu süreç, ülkenin en güzel bankasına yatırım yapmak ve hissedarlarımıza paha yaratmak için süper bir fırsat sunmakta ve birebir vakitte Garanti BBVA azınlık hissedarları için çok cazip bir fiyat sağlamaktadır” açıklamasında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.