Pink Floyd 28 yıl sonra Ukrayna için bir araya geldi

Pink Floyd’un gitaristi ve solisti David Gilmour, kaydettikleri yeni şarkının “huzurlu bir ülkeyi işgal eden süper güce karşı duyulan öfkeyi” tasvir ettiğini söyledi. Grup tarafından yapılan açıklamasa, şarkının “barış çağrısı” yaptığı ve Ukraynalıların moralini yükseltmeyi amaçladığı ifade edildi.

Ukraynalı şarkıcı Andriy Khlyvnyuk’un Instagram paylaşımına göre, rock grubu şarkı üzerine çalışmaya haftalar önce başladı. Şarkıcının sözkonusu sosyal medya platformundaki paylaşımında, kendisi, Kiev’in Sofiyskaya Meydanı’nda tam teçhizatlı ve Rus işgaline karşı savaşmaya hazır bir şekilde görülüyordu.

Gelini ilham verdi

Gilmour, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, “Gelinim, savaşın başında Rus askerlerine Ayçiçek tohumları vererek askerlerin öldükleri yerlerde bu ayçiçeklerin filiz vermesini uman bir kadının hikayesini anlatmıştı” diyerek şarkıya, Ukrayna doğumlu sanatçı gelini Janina Pedan’ın ilham verdiğini vurguladı.

‘Batının acizliği sinir bozucu’

Pink Floyd’un solisti, Rusya’nın saldırılarına karşı “Batı’nın acizliğini” sinir bozucu bulduğunu ancak sözkonusu ülkeye karşı süregelen yaptırımları desteklediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.