Lider Erdoğan’dan Bosna Hersek’te değerli bildiriler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna’da, Bosna-Hersek – Türkiye İş Forumu’na katıldı. Erdoğan, 2022 sonunda Bosna Hersek ile 1 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadının aşılmasının hedeflendini söyledi.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından değerli başlıklar;

Her alanda ikili münasebetlerimizin ekonomik ve ticari bağlantılar oluşturuyor. Ülkeler ortasında istikrar ve barış ortamına da yer hazırlıyor. bu doğrultuda, Türkiye’nin teşebbüsçü ruhunu yurt dışına taşımak için çaba eden İş Kurulu’nu tebrik ediyorum.

ÇATIŞMALAR KİMSEYE YARAR SAĞLAMAZ

Farklı etnik ve dini kümelerin ortaklaşa yaşamak zorunda olduğu bu coğrafyada etnik ve dini temelli ayrışmalar acıdan öte bir sonuç vermeyecektir. Çatışmaların kimseye yarar sağlamadığını dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan olaylarla görüyoruz.

Bosna-Hersek’in siyasi istikrarını desteklediğimizi açık bir halde vurguluyoruz.

Bu sabah Bosna-Hersekli muhataplarımızla ticaretimizin daha da geliştirilme potansiyeli bulunduğunu ele aldık.

Firmalarımızın sanayi altyapı, konut, turistik tesis, güç ve sıhhat üzere dallarda değerli yatırımları var. Bosna-Hersek’in istihdamına katkı sağlayan firmalarımızın toplam yatırım meblağı 300 milyon dolara yaklaştı. Bu sayıya geldikten sonra yaptıkları modernizasyon yatırımları dahil değildir. Bunlar da eklendiğinde toplam sayı 1 milyar dolara yaklaşıyor.

Ülkede 32 şubesiyle güçlü bir ağ kuran Ziraat Bankamız en fazla ihracat yapan firmalar ortasında yer alan Şişe Cam Soda ve çok sayıda küçük ve orta ölçekli firmamız ekonomik bağlantılarımızı ileri taşımada kıymetli rol üstleniyor.

ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRÜMÜZE TALİMAT VERDİM

Özellikle Belgrad-Saraybosna Otoyolu’nun bir an evvel bitirilmesi. Artık kredinin temin edildiği söyleniyor. Ziraat Bankası itibariyle bir kahırdan bahsedildi. Ben de Ziraat Bankası genel müdürümüze gerekli talimatı verdim. Bu mevzudaki gerekli dayanağı vermek suretiyle inşallah bu müteahhit firmamız adımını atarak işini başlatacaktır. Kaybedecek vaktimiz yok.

2 Ekim’de yapılacak seçim öncesinde artık bu adımlar atılmış olmasını istiyoruz. Bosna-Hersek bu türlü kıymetli bir otobana sahip olsun.

Temennimiz ülkedeki istikrar ortamının uygunlaşması, daha fazla yatırımcının burada iş yapmaya istekli olması, Bosna-Hersek’in dünya ticaretinde düzgün bir pozisyona gelmesidir. Benim bilhassa ricam şu; bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız ve her şey Bosna Hersek için diyerek yola koyulacağız.

BİZİ BÖLMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Her yerde bizi bölmek, parçalamak için ellerinden gelen uğraşı gösterenler var. Onlara fırsat vermememiz lazım. Bilge İnsan Aliya’nın torunları buna fırsat vermemesi lazım. Daima birlikte çaba içinde inşallah bu adımı atarak yola devam etmemiz lazım. Bir sefer daha Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.