KPSS krizi: Onlarca soru, Yediiklim Yayınları’nın denemeleriyle tıpkı çıktı

ANKARA – ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü iki oturum olarak gerçekleştirilen Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı’nda (KPSS) çıkan sorular tartışma yarattı.

Sabah saatlerinde yapılan genel kültür- genel yetenek oturumunda tarih, coğrafya ve Anayasa alanlarında adaylara yöneltilen soruların birçoğunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme imtihanlarında ve ders görüntülerinde sorulan sorular olduğu argüman edildi.

Sınavın akabinde binlerce kişi, KPSS 2022 imtihanındaki 30’un üzerindeki sorunun deneme kitapçıklarındaki sorular ile birebir aynı olduğunu öne sürerek imtihanın iptal edilmesini talep etti.

DENEME İMTİHANINDA ÇIKAN SORULAR KPSS’DE SORULDU

Deneme kitaplarından ve görüntülerden paylaşılan görsellere bakıldığında ise soruların hiç değiştirilmeden birebir formda KPSS’de sorulması dikkat çekti. İmtihana giren adayların da yaptığı paylaşımlarda Yediiklim imzasını taşıyan deneme imtihanı ile ilgili soruların KPSS’de sorulduğu, hatta şık seçeneklerinin bile birebir birebiri olduğu görülüyor.

‘BENİM TESPİT ETTİĞİM TARİH, COĞRAFYA VE VATANDAŞLIKTAN 10 SORU AYNI’

Söz konusu skandalın akabinde imtihana girenler CİMER’e şikâyet müracaatında bulunurken, İngilizce öğretmeni olarak KPSS imtihanına giren Serkan A. da Yediiklim yayınlarının deneme imtihanlarında çıkan soruların KPSS’de birebir şık seçenekleriyle karşılarına geldiğini söyledi.

“Benim tespit ettiğim tarih, coğrafya ve vatandaşlıktan 10 soru aynı” diyen Serkan A., “Ben olağanda Yediiklim yayınları ile hazırlanmıyorum fakat imtihandan birkaç ay evvel 5’li deneme setlerini almıştım. Oradaki kimi soruları imtihanda şıkları bile değiştirilmeden karşımda görünce şoke oldum. Beşerler bu imtihanlara emek harcıyor, ter döküyor. Emeklerimize yazık. ÖSYM bir an evvel açıklama yapmalı, imtihan iptal edilmeli” dedi.

YEDİİKLİM YAYINCILIK: HANGİ SORULARI TUTTURDUK BAKIYORUZ

Öte yandan tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık ise argümanları reddetmedi. Telefon ile ulaştığımız Yediiklim Yayıncılıktan ismini vermeyen bir yetkili kelam konusu savlar için şunları söyledi:

“Bugün yarın kamuoyuna bir açıklama paylaşacağız. Şu an çıkan soruların değerlendirmesini yapıyoruz. Hangi soruları tutturduk, hangi soruları tutturmadık paylaşacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.