Koku kaybı mı yaşıyorsunuz? Uzmanlar uyardı: Covid yerine öteki hastalıkların habercisi olabilir

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, bilhassa corona virüsüne yakalandıktan sonra ortaya çıkan koku kaybının farklı hastalıkların habercisi olabileceğini ortaya koydu.

Tüm dünyada 6,5 milyon insanın vefatına neden olan corona virüsü son devirde tesirini tekrar göstermeye başlarken, uzmanlar Covid-19 semptomlarının farklı hastalıkların belirtisi olabileceği konusunda uyardı.

ABD’de yer alan Chicago Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, ani koku kaybının corona virüsün ayırt edici özelliğe haline gelmiş olsa da aslında demans belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmalarda, kademeli olarak koku kaybı yaşamanın hafızayla ilgili bir probleme işaret edebileceğine dikkat çekildi. ABD’li araştırmacılar, yaklaşık 20 yıl boyunca 500’den fazla yaşlı yetişkini izledi.

İHTİMAL İKİ KAT FAZLA

Buna nazaran, koku kaybı yaşayan bireylerin Alzheimer’a yakalanma mümkünlüğünün başkalarına oranla iki kat fazla olduğu saptandı.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmanın müellifi Profesör Jayant Pinto, koku ve bunama ortasındaki temas hakkında yeni ipuçlarının bu araştırma sayesinde sağlandığını söyledi. Pinto, belirli bir yaşın üstündeki bireylerin işitme ve görme testi üzere koku testi yaptırması gerektiğinin altını çizdi.

Yapılan araştırmalarda, çoklukla beynin koku alma bölgelerinde oluşan protein amiloidlerin bunama işareti olabileceği saptandı.

ABD’li araştırmacıların yaklaşık 20 yıl boyunca takip ettiği 500’den fazla yetişkin üzerinde yapılan incelemelerde, Alzheimer semptomları olmayan lakin koku alma duyularında azalma yaşayan bireylerin, Alzheimer geliştirme mümkünlüğünün yüzde 89 fazla olduğu saptandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.