iPhone kullanıcıları dikkat! Sevdiğiniz uygulamaları kaybedebilirsiniz

Apple, App Store için kritik adım atmaya başladı. Teknoloji devi, bir süre boyunca güncelleme almayan uygulamaları sessiz sedasız kaldırmaya karar verdi. Apple, “önemli bir süre” boyunca güncelleme almayan uygulamaları önce uyarıyor ardından temizliyor.

Son zamanlarda App Store’a uğramayan geliştiriciler, uygulamalarının silinmesiyle karşı karşıya kalmış olabilir. Örneğin Motivoto isimli oyunun geliştiricisi son güncellemeyi Mart 2019’da sunmuştu. Ancak geliştirici, Apple’ın uygulamayı güncellemesi için en fazla 30 gün verdiğini söyledi.

Coinbase CEO’sundan Apple’a kriptolu telefon çağrısı!

Apple, güncelleme almayan uygulamaları App Store’dan kaldırıyor

Apple, güncelleme almayan uygulamaları temizlemeye başlamış olabilir. Twitter üzerinden Apple’a şikayetlerde bulunan iOS geliştiricileri, uygulamanın App Store’da kalmasını istiyorsa güncelleme yayınlamak zorunda kaldıklarını bildirdi.

I feel sick. Apple just sent me an email saying they're removing my free game Motivoto because its more than 2 years old.

It's part of their App improvement system.

This is not cool. Console games from 2000 are still available for sale.

This is an unfair barrier to indie devs. pic.twitter.com/7XNcLfiEcR

— Protopop Games (@protopop) April 23, 2022

Apple, güncelleme paylaşmayan geliştiricilere e-posta göndermeye başladı. E-postada geliştiricinin ne yapması gerektiğini açıklayan Apple, özellikle güvenlik güncellemelerine dikkat çekiyor. Apple’a göre uygulamanın yayından kaldırılmaması için 30 gün içinde güncelleme paylaşılmalı.

Bir başka şikayet ise FlickType adındaki Apple Watch klavye uygulamasının geliştiricisinden geldi. Cupertino merkezli şirketin araçlarından birini sildiğini söyleyen Kosta Eleftherou, Apple’ın FlickType klavyesinin “görme engelli insanlara hizmet eden sürümünü” kaldırdığını söyledi.

Buna karşılık Eleftherou, Pocket God gibi oyunların yıllarca güncelleme almamış olmasına rağmen hala mağazada mevcut olduğuna dikkat çekti. Simon Barker isimli geliştirici ise App Store’daki uygulaması için şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah uygulamalarımdan biri hakkında aynı şeyi söyleyen bir e-posta aldım. Herhangi bir şikayet raporu yok, beş yıl sonra hala indirilme potansiyeline sahip ve (uygulama) v2 sürümüne ihtiyaç duymuyor. Ancak Apple, sürüm değişiklikleri nedeniyle kaldırılma zamanının geldiğine karar veriyor.”

apple-2021-de-app-store-gelistiricilerine-odenen-parayi-acikladi

Fakat bu hamle, Apple’ın uzun süredir değiştirilmeyen uygulamaları ortadan kaldırma niyetini ilk kez göstermiyor. Daha önce şirket, geliştiricilere, iOS ve macOS’un en son sürümleriyle uyumlu olacak şekilde “güncellenmemiş sorunlu” uygulamaları bulup kaldıracağını bildirmişti.

Ayrıca bu ayın başında Google, Play Store için benzer bir adım atacağını söyledi. En son Android sürümünden sonraki iki yıl içinde API değişikliği yapmayan uygulamaların görünürlüğünü kısıtlayacağını ifade etti.

Peki siz Apple’ın App Store için attığı güncelleme almayan uygulama hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.