iPhone 14 ailesinin ön yüzleri tam olarak böyle olabilir

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 ailesi hakkında sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer yine tasarım gündemde.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modellerin ön yüzü yapılan yeni sızıntıya göre tam olarak yukarıdaki gibi olacak. Daha önce de çok kez gündeme geldiği üzere 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde çiftli ekran deliğine yer verilecek. 14 ve 14 Max modellerinde ise normal ekran çentiği olacak. Pro modellerin çerçevelerini biraz daha incelttiği görülen Apple, kaynaklara göre modellerde 20:9 en boy oranına geçiş yapıyor. Peki telefonlar hakkında başka neler biliyoruz? Şimdiye kadar ortaya çıkanların üzerinden bir kez daha geçelim.

Apple bu yıl farklı bir yol izleyecek ve 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemciyi koyacak. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemciye yer verilecek. Yani bu yıl “Pro” modeller daha yüksek performans getirecek. Bunun arkasında ya global çip krizi yer alıyor ya da Apple “Pro” modeller ile daha fazla fark yaratmak istiyor.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak. Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak.

Sağlam kaynaklara göre iPhone 14 modellerinin hepsi daha iyi selfie çekecek. Yeni telefonların önünde otomatik netleme özellikli F1.9 diyaframa sahip kameralar olacak. Bu kameralar ve TrueDepth sensörleri ile beraber ekrana entegre Touch ID değil Face ID temelli yüz tanıma sunacak telefonlar, yine USB-C yerine Lightning portu taşıyacak ancak bazı iddialara göre 14 Pro ve 14 Pro Max eskiye oranla daha yüksek aktarım yapabilecek.

Telefonlar için renk odaklı bilgiler de var. Bazı iddialara göre iPhone 14 ve 14 Max için siyah, beyaz, mavi, kırmızı ve mor renkleri sunulacak. iPhone 14  Pro ve 14 Pro Max ise grafit, altın, gümüş ve mor renklerde gelecek gibi görünüyor.

iPhone 14 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.