İkinci elde 6+6 paniği: Bir haftada iki bine yakın araç ilana çıktı

Ticaret Bakanlığı piyasada oluşan fiyat artışları ve stokçuluk faaliyetlerini engellemeye yönelik beklenen atağını geçtiğimiz günlerde yaptı.

İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre kaidesi içeren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15 EYLÜL’E KADAR MÜDDET TANINDI

Bakanlık yeni düzenlemenin uygulanmasına yönelik ise ikinci el araç alım-satım süreciyle uğraşanlara yönelik 15 Eylül’e kadar müddet tanıdı. Kelam konusu tarihe kadar ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenlerin halihazırda kendi isimlerine tescilli taşıtların satılabilmesine imkan sağlanacak.

Söz konusu taşıtların satışının 15 Eylül 2022 tarihine kadar gerçekleşmemesi halinde ise bu taşıtların pazarlaması ve satışı da birinci tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmediği sürece yapılamayacak.

Fakat, en son tüketiciler tarafından bir takvim yılı içinde yapılan üçten fazla araba ve arazi taşıtı satışları da ticari faaliyet kapsamında değerlendirilebileceğinden, bu taşıtların satışı birinci tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre kısıtlaması kapsamında yer alabilecek.

Kamyon, otobüs, kamyonet vb. taşıt tipleri bu kısıtlama kapsamında yer almamaktadır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler tarafından kendileri üzerine alınan taşıtların yanı sıra, rastgele bir üçüncü kişi üzerine tescil ettirilen taşıtların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler aracılığıyla pazarlanması yahut satışı da bu kısıtlama kapsamında pahalandırılacak.

İKİNCİ ELDE 6+6 PANİĞİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ikinci elde yeni bir devrin kapısını aralayan düzenlemeyi birinci olarak 10 Ağustos’ta duyurmuştu. Bakan’ın açıklamalarının akabinde geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme sonrası ikinci el araç satıcıları ortasında 6+6 paniği de yaşanmaya başladı.

ARAÇLAR İLANA ÇIKIYOR FİYATLAR DÜŞÜYOR

Bakanlık tarafından yeni düzenleme için 15 Eylül’e kadar müddet tanınmasının akabinde Türkiye’nin en büyük online platformlarından birinde araba ve arazi taşıtları kategorisinde yapılan aramada ilan tarihi son 1 haftaya ilişkin olan 2022 model 1 ile 1000 km ortasında 2 bine yakın aracın olduğu görüldü.

Kimi satıcıların ise araç fiyatlarında indirime gitmesi ise dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.