Hamile Kadın Hem Koronavirüse Hem De Domuz Gribine…

Gaziantep’te yaşan 24 haftalık hamile kadın aynı anda gem kovid-19 hem de domuz gribine yakalandı.

Koronavirüsle mücadele devam ediyor. Gaziantep’te yaşan 24 yaşındaki hamile kadın Fatma Yıldız, koronavirüse ve domuz gribine aynı anda yakalandı. GAÜN Hastanesi’nde gördüğü tedaviyle iki hastalıktan da kurtulan Yıldız, tekrar sağlığına kavuştu.

Koronavirüs teşhisi sonrası durumu giderek ağırlaşan 34 yaşındaki Fatma Yıldız, hastaneye kaldırıldıktan sonra birtakım testler yapıldı. Karaciğer testleri referans dışı çıkan, yoğun bakım ünitesine girişte oksijen değerleri çok düşük seyreden hasta Fatma Yıldız, 12 gün yaşam destek makinesine bağlı olarak tedavi edildi.

Dirençli yoğun bakım enfeksiyonu da gelişen hasta, bu süre zarfında yoğun bakım ekibinin gayretiyle ve başarılı tedavisiyle hayatta kaldı. Hasta Fatma Yıldız ve bebeği sağlıklı bir şekilde yoğun bakım ünitesinden taburcu edildi.

BEBEĞE EN AZ ZARAR VERECEK İLAÇLARI SEÇMEK ZORUNDAYDIK

Hastanın hayati riski bulunduğunu belirten Gülseren Elay ‘Hastamızı devraldığımızda oksijen değerleri olması gereken değerlerin çok altında olup, annenin beyin fonksiyonları ve bebeğin hayatı risk altındaydı. Bu riskleri en aza indirmek için hastamızı çok derin uyuttuk ve koruyucu tedavi yöntemlerini uyguladık. Koronavirüs testi pozitif olan hastamızın kan tahlilinde domuz gribini de tespit ettik. Tüm bunların yanında hastamızın karaciğer fonksiyonları da virüslere bağlı olarak bozulmuştu. Hastamız toplam 12 gün yaşam destek makinesinde ve 20 gün de yoğun bakım ünitesinde kaldı. Bu süreçte birçok antibiyotiğe dirençli olan yoğun bakım ünitelerinde saptanan Acinetobakter enfeksiyonu da hastamızın kanında üredi. Elimizde mevcut olan ve bebeğe en az zarar verecek ilaçları özenle seçmek zorundaydık. Bir taraftan anneyi diğer taraftan bebeği koruyucu tedavileri bir arada yürüttük’ diye konuştu.

BEBEĞİN DE SAĞLIKLI OLDUĞUNU TESPİT ETTİK

Tüm bu uğraşlar sonucu hastada enfeksiyonun giderek gerilediğini belirten Elay, ‘Hastamızın karaciğer fonksiyonları düzeldi ve bebeğimiz şu an yirmi yedinci haftasında. Yapılan testler ile bebeğin de oldukça sağlıklı olduğunu tespit ettik. Hastamızı yoğun bakım ünitesinden çıkarmanın, iki evladına kavuşturabilmenin sevinci ve gururu içindeyiz’ dedi.

GAÜN Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Belgin Alaşehirli ise ‘Gebede koronavirüs tedavisinde kullanılan birçok ilaç C kategorisindedir. Yani bebeğe zarar verme ihtimali yüksektir. Bu nedenle tedavinin gebeler üzerinde daha da özenli uygulanması gerekmektedir. Bulunduğumuz bu süreçte gebeler kurallara daha sıkı uymalılar ve çok daha dikkatli olmalılar. Sürecin başından bu yana hiç pes etmeden, özveriyle çalışan tüm yoğun bakım ekibimize de verdikleri emekler ve hassasiyetleri için teşekkürlerimi iletiyorum’ dedi.

Yıldız ise zorlu bir süreç geçirdiğini belirterek, hastalığının tedavisinde destek olan hastane hekimleri, sağlık görevlileri ve ailesine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir