Hack Karadeniz’in aranan hackerlarının Bakan ve Lider olduğu ortaya çıktı

TEKNOFEST Hack Karadeniz’de yarışan ekiplerin bir dizi şifreyi çözerek iki gündür ulaşmaya çalıştığı hackerların, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç olduğu ortaya çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında düzenlenen ve bu yıl 5’incisi yapılan Hack Karadeniz Müsabakası’nda iştirakçiler, yazılımların güvenlik açıklarını bularak elde edilen ipuçlarıyla mümkün hackerlerin yerini tespit etmek için yarıştı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yapılan Hack Karadeniz Yarışı’na 29 ülkeden 380 takım katıldı. Çeşitli noktalardaki açıkları tespit edip mükafatları toplayarak finale kalan gruplar müsabaka boyunca ağır emek harcadı.

Amaçları “siyah hackerları” yakalamak olan Hack Karadeniz’in beyaz hacker ekipleri, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü gruplarıyla birlikte hareket etti.

SİYAH KIYAFETLER GİYEREK, BİLGİSAYAR BAŞINA GEÇTİLER

Siyah hackerların telefonlarını takip ederek Zonguldak’ta bir kafede olduğunu belirleyen yarışmacılar, polislerle birlikte hamle bota binerek kafeye geldi. Yarışmacılar, artları dönük siyah kapüşonlu kıyafetleri olan iki kişiyi bulduklarında, bu bireylerin Bakan Varank ile Lider Ali Taha Koç olduğu sürpriziyle karşılaştılar.

Bakan Varank’ı karşılarında gören gençler şaşkınlıklarını gizleyemedi.

DÜNYADA DAHA EVVEL GÖRÜLMEMİŞ BİR KONSTEPT

Bakan Barank, Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç’un bu sene dünyada da olmayan bir konsepti gerçekleştirdiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bir siber güvenlik yarışını, fiziki müsabakayla birleştirdi. Buraya gelen finalist yarışmacılarımız mükafatlar toplamaya çalışarak, koşarak, efor sarf ederek de yarışmış oldular. Bugün finali gerçekleştirdik. Biz de aslında beyaz şapkalı hacker olmamıza karşın bugün siyah şapkalarımızı takıp, senaryoda evvelden muhakkak ettiğimiz bir yeri hackliyormuşuz üzere yaparak yarışa dahil olduk. Arkadaşlarımız da bizlerin yerini evvel ipuçlarını takip ederek, Türkiye’de geliştirilmiş yazılımlardaki zafiyetleri bularak daha sonra emniyet siber güvenlik dairemizle iş birliği yapıp telefonlarımızdan yerimizi tespit ederek buraya geldiler bizi buldular. Müsabakaya katılan herkesi tebrik ediyorum.”

Bu yarışları, Türkiye’de siber güvenlik alanında farkındalık oluşturmak için düzenlediklerine dikkati çeken Varank, “Özellikle gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda insan kaynağımızı geliştirmek, genç kardeşlerimiz bu alanlara yönelsinler diye bu yarışları düzenliyoruz. Hack Karadeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın bir sebebi daha var. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘Siber Vatan’ isimli bir tertip düzenliyor. Bilhassa bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan genç kardeşlerimizi elektrik-elektronik, yazılım üzere alanlarda öğrenci olmasalar bile biz ‘Siber Vatan’ programıyla siber güvenlik alanında yetiştiriyoruz. Onlara dönük eğitim programları, farklı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız da kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar hem kesimde yetişmiş eleman olarak çalışıyorlar hem de kendi şirketlerini kurarak siber güvenlik alanında faaliyet gösteriyorlar” sözlerini kullandı.

Varank, BAKKA’nın düzenlediği “siber vatan” programında oluşan ortamı bu müsabakada kullandıklarını anlatarak, “Bu yarışın bütün ayaklarını ‘siber vatan’ programında eğitim alan genç kardeşlerimiz tasarladılar, hayata geçirdiler. Yarışmacı arkadaşlarımız da Türkiye’nin dört bir tarafından gelip bu müsabakalara katıldı. Biz kendilerini tebrik ediyoruz. Hepsi gönlümüzde birinci” değerlendirmelerinde bulundu.


TEKNOFEST Türkiye’nin uzay, havacılık, teknoloji ve bilimi sevdiren bir şenlik olduğunu belirten Varank, TEKNOFEST jenerasyonunun, Türkiye’nin yeni muvaffakiyet kıssalarını yazacağını, ülkenin geleceğini inşa edeceklerini vurguladı.

Varank, onların önünü açmak için çalıştıklarını belirterek, Türkiye’nin gerçek öyküsünün bu gençlerin elinden çıkacağına inandıklarını bildirdi.

Bakan Varank, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ile Hack Karadeniz final etabına kalan 4 ülkeden 10 kadro ve 38 yarışmacı ortasında birinci 3’e giren “KırmızıMontluMadonna”, “Yarayan Kana” ve “ChestnutHoney” gruplarına mükafatlarını verdi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.