Güney sınırına boydan boya kilit!

Aydın Hasan – Türkiye, Suriye ve Irak hududu boyunca Yayladağı’ndan Yüksekova’ya uzanan bin 255 kilometre uzunluğundaki sınır hattı üzerinde arazi şartlarına göre 25 ile 40 kilometre arasında değişen derinlikte “güvenli bölge” oluşturma planını aşamalı olarak hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımları ile ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. TSK, istihbarat, emniyet hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır. Perşembe günü yapılacak MGK’da bu hususta kararlarımızı alacağız” demişti. Yarın yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, atılacak yeni adımlar ve operasyonlar konusunda önemli kararların alınması bekleniyor.

MGK toplantısında, Suriye sınırı hattında terör örgütünün saldırı gücüne sahip olduğu ve taciz ateşinde bulunduğu bölgelere yönelik operasyon planları ele alınacak. MGK toplantısında, ortalama 30 kilometre derinliğinde kurulacak güvenli hattın tamamlanması için yeni adımlar atılması yönünde karar alınması da bekleniyor.

Terörle mücadele konsepti değişti

Türkiye, 2015 yılının temmuz ayından itibaren terörle mücadele konseptini değiştirdi. TSK; 2016 yılından itibaren Suriye içinde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekat bölgeleri oluşturdu. Bu harekatlar ile PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG hakimiyetindeki terör koridoru planı çökertildi.

FIRAT KALKANI: 24 Ağustos 2016’da başlatılan harekat ile TSK desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları, Azez ve Cerablus arasındaki 243 yerleşim yeri ile 2 bin 15 kilometrekare alanı kontrolü altına aldı.

ZEYTİN DALI: TSK, 20 Ocak 2018’de ise Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattı. Harekatın amacı; “Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek” olarak tanımlandı. Böylece iki harekat ile “terör koridoru” planı askeri güç kullanılarak bozuldu.

BARIŞ PINARI: ABD’nin, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını giderecek etkili adımlar atamaması üzerine 9 Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatı başlatıldı. Harekat alanı; Halep, Haseke ve Rakka’nın kuzey bölgeleri oldu. Harekat ile; Resulayn, Tel Abyad, Suluk dahil 600 yerleşim yeri kontrol altına alındı. Türkiye, harekat alanı çerçevesinde ABD ile Ankara Mutabakatı’nı; Rusya ile de Soçi Mutabakatı’nı imzaladı.

BAHAR KALKANI: İdlib bölgesindeki bu harekatın terör koridoru ile doğrudan ilgisi bulunmuyor. Harekat; TSK tarafından uluslararası hukuk ve BM Sözleşmesi 51’inci maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkı çerçevesinde 27 Şubat 2020 tarihinde başlatıldı. Harekatın amacı; “Rejimin yayılmasını önlemek ve bölgedeki birliklerimizin güvenliğini sağlamak, Rejim saldırılarıyla sınırlarımıza yönelecek göçü önlemek” olarak tanımlandı.

IRAK’TA DA ‘PENÇE’ SERİSİ: Suriye kuzeyindeki harekatlarla stratejik bütünlük içinde Irak’ın kuzeyinde Pençe 1, Pençe 2, Pençe 3, Pençe Kartal 1, Pençe Kartal 2 ve Pençe Kaplan operasyonları düzenlendi. Pençe Şimşek ile Pençe Yıldırım operasyonları ise devam ediyor. Operasyonlar zorlu iklim ve arazi koşullarına rağmen Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde sürdürülüyor. 17 Nisan’da başlatılan Pençe Kilit Operasyonu, Pençe serisi operasyonların son halkası oldu. Pençe operasyonlarıyla Irak sınırı boyunca deriliği bazı yerlerde 40 kilometreye uzanan bir güvenlik hattı  oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.