Görme engelli Mizgin’in başarısı

Diyarbakır’da apartman vazifelisi babasına işlerinde takviye olan doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yaşayan 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 görme pürüzüyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu periyotta judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Lideri Mehmet Emin Erdoğan tarafından keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan sonra mahzuru nedeniyle yaşadığı zorluklardan ötürü kendisini meskene kapattı.

Lise eğitimine açıktan devam eden, bu süreçte apartman vazifelisi babasına işlerinde yardımcı olarak ekmek dağıtan, bina ve siteyi temizleyen, çöp toplayan Ağahatun, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı spor tesislerindeki idmanlarını da aksatmadı.

2019’da Karaman’da düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda genç bayanlar 70 kiloda altın madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu muvaffakiyetle özgüveni arttı.

İlgi duyduğu halterde de kendini geliştirmeye başlayan genç sportmen, 29-31 Temmuz 2022’de düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda genç bayanlar 70 kiloda altın madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“DÜNYAM SPORLA AYDINLANDI”

Mizgin Zilan Ağahatun, “Sporla tanıştıktan sonra hayatım değişik oldu. Öz itimadım arttı. Bir şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı. Daha yeterli şeyler başaracağım. Halterde dünya birincisi olmak, judoda da olimpiyatlara katılıp ülkemi temsil etmek istiyorum” dedi.

Baba Yaşar Ağahatun da “Çok gurur duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Muvaffakiyetlerinin devamını bekliyorum. Birtakım sıhhat problemlerimden ötürü kızım bana bina işlerinde yardım ediyor. Kızımın olimpiyatlarda başarılı olmasını, daha yüksek yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın kendi hayatını kurmasını istiyorum” diye konuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.