Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Jorge Jesus: ‘Kırmızı kart belirleyici etkendi’

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme çeşidinde 0-0’ın rövanşında konuk ettiği Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev’e uzatma kısmı sonunda 2-1 yenilen Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus, deneyim eksikliğinin maçın sonucunu etkilediğini söyledi.

Ülker Stadı’nda oynanan müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Jesus, maçın kırılma anı olarak gördüğü kırmızı karta kadar çok daha üstün oynadıklarını belirtti.

İsmail Yüksek’in kırmızı kartının maçın gidişatını değiştirdiğini vurgulayan Jesus, “Her maçın olduğu üzere bu maçın da bir öyküsü var. Kırılma anına kadar âlâ oynayan Fenerbahçe’ydi. Rakibin şutu yokken biz 7 şut çekmiştik. Maç 11’e 11 oynanırken stattaki herkes Fenerbahçe’nin tipi atlayan taraf olacağına inanıyordu. İsmail’in kırmızı kartı maçın gidişatını değiştirdi. Tertip olarak istikrarımız bozuldu ve rakibimiz golü buldu. Dezavantajımıza karşın grubumuz savaştı, penaltı kaçtı fakat ekip yüreğini korudu. Bir kişi eksik oynadığımız için direktifler vermeye çalıştım. Mağlup ayrılınca memnun olmazsınız fakat grup buradan başı dik ayrılmalı. Deneyim eksikliği maçın sonucunda tesirli oldu” sözlerini kullandı.

EMRE MOR’UN OYUNDAN ÇIKMASI

Transferlerin kendi onayıyla yapıldığını anlatan Jesus, şöyle devam etti:

“Bu maçın kıssasını yapılan transferlerle konuşmanın hakikat olmadığını düşünüyorum. Stada gelen taraftarlarımız, eminim gruplarından gurur duyarak ayrılmıştır. Eksikken bile çok güzel çaba ettik. Şampiyonlar Ligi’nde küçük ayrıntılar belirleyici oluyor, bugün de bu türlü oldu. Kırmızı kart belirleyici etkendi. Sonra ekip beraberliği yakaladı, çok koştular ancak fizikî kapasitemiz uzatmalarda yetmedi. Bu da maçın skorunda belirleyici oldu. Oyuncularla hafta boyunca ben çalışıyorum, fizikî ne durumda olduklarını ben görüyorum ve kararları bunları göz önünde bulundurarak alıyorum. Polonya’da grubun fizikî meşakkati yoktu. O ekibi değiştirmek adil olmazdı. King şu anda birinci 11 oyuncumuz ve alternatifi Serdar Dursun’du. Maçı A ya da B oyuncusunu oynatmaya bağlamak yanlışsız değil. Bugünkü elenmemizi 10 kişi kalmamıza bağlıyorum. Kiev, kusursuz bir ekip.”

Emre Mor’un oyundan çıkma sebebinin fizikî olduğunu lisana getiren Jesus, “Oyuna girdikten 10 dakika sonra kendisini yeterli hissetmediğini söyledi ve rakibi tahminen takip etmekte zorlanıyordu. Bu yüzden bu değişikliği yaptık. Yaptığım değişikliklerden mutluyum. Vakit zaman oyuna sonradan giren oyuncu fizikî ve taktiksel sebeplerle oyundan çıkabiliyor. Birinci sefer yaptığım bir şey değil. Oyuna giren oyuncularımız tertip olarak daha güzel olmamızı sağladı ve golü de bulduk” değerlendirmesinde bulundu.

FORVET TRANSFERİ

Hakemler hakkında konuşmayı sevmediğini aktaran Jesus, “Hem kazandığımız hem de kaybettiğimiz maçlardan sonra hakemler hakkında konuşmayı sevmem. Her ne kadar bugün King’in iptal olan golünün olağan olduğunu düşünsem de İsmail’in ikinci sarı kartına da ağır diyebiliriz. Fakat bunlar olağan, zira İsmail genç bir oyuncu ve birinci kez Şampiyonlar Ligi maçına çıkıyor. Oynadığımız ekip bu ligde çok deneyimli bir grup. Bunlar da bugün Fenerbahçe’nin bu yenilgisi almasına sebep oldu. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yaptığınız yanlışlar belirleyici oluyor” biçiminde görüş belirtti.

Jesus, bir basın mensubunun forvet transferine ait sorusuna ise şu cevabı vererek kelamlarını tamamladı:

“Şunu anlamanızı istiyorum ki Fenerbahçe bu dönem Avrupa’daki tüm kadrolardan erken başladı. Bu devirde transfer kolay değil. Birçok Avrupa kadrosu bizden sonra dönem açtı. Dönemi açar açmaz gönderecekleri oyunculara karar vermiyorlar. Son haftalar transferler muhakkak olur. Şu an transfer konuşması sıkıntı. Oyuncu transferi için kolay bir devir değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.