Erdoğan-Putin görüşmesine ait Kremlin’den açıklama

Uşakov, Putin’in 15-16 Eylül’de düzenlenecek ŞİÖ Devlet Liderleri Tepe Toplantısı için Özbekistan’ın Semerkant kentine gerçekleştireceği ziyarete ait gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Putin’in tepe kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştireceğini anlatan Uşakov, “Liderler telefon dahil daima diyalog halindeler. Müzakere edilen, Türkiye’nin tahıl üzere son derece olumlu rol oynadığı çok sayıda bahis var. Erdoğan ve Putin görüşmesinde çok sayıda mevzu istişare edilecek. Semerkant’taki görüşmenin değerli bir kısmı 5 Temmuz’da Soçi’de varılan mutabakatların devamı olarak ekonomik mevzulara ayrılacak.” diye konuştu.

Zirve kapsamında Putin’le Çin Devlet Lideri Şi Cinping ortasında da bir görüşme yapılacağını anlatan Uşakov, şu bilgileri verdi:

“Çin’in Ukrayna konusundaki yaklaşımı istikrarlı, Rusya’nın özel askeri operasyonu başlatma konusundaki mecburiyetinin nedenlerini anlıyor. Doğal olarak, başkanlar, ikili stratejik paydaşlık içindeki eşi gibisi görülmemiş seviyedeki itimada ait olumlu bir kıymetlendirme yapacaklardır.”

Rusya ile Hindistan ortasındaki ilgilerin de süratle geliştiğine işaret eden Uşakov, “Hindistan’la bağlarımız gelişiyor, ticaretimiz bu yılın birinci yarısında geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 120 arttı.” tabirini kullandı.

Uşakov, Putin’in tepe kapsamında, Hindistan, Kırgızistan, Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Pakistan önderleriyle de görüşeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.