Elektriğe yüklü bir artırım daha gelebilir

Elektriğin hür piyasa teklif fiyatında üst limit 3.75 liradan 4 liraya çıkarıldı. Bu artış sanayicilerle ticarethanelerin elektrik faturalarına, vatandaşın da cebine yansıyacak.

Elektrik fiyatlarına artırım baskısını artıracak yeni bir düzenleme daha yapıldı. Güç Piyasası Düzenleme Konseyi (EPDK) tarafından alınan yeni kararla hür piyasaya verilen fiyat tekliflerinin azami limiti kilovatsaati (kWh) 3.75 TL’den 4 TL’ye yükseltildi. Üst limitlere yapılan artırım nedeniyle sanayicilerle ticarethanelerin elektrik faturalarının daha da yükseleceği, şirketlerin artan bu maliyeti eserlerine artırım olarak yansıtacakları için birçok eserde yeni artırım dalgası yaşanacağı sav edildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski idare konseyi üyesi Olgun Sakarya, “Ekim ayı beklenmeden ağustosta yeni artırımlı tarifeler açıklanırsa sürpriz olmaz. Ekim ayı beklenirse artırım oranı daha da artacaktır” dedi.

TARIM SULAMA

EPDK aldığı ikinci bir kararla mesken ve ziraî sulamada kullanılan elektriğin görece değerli Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) limitini de mesken ve ziraî sulama kullanıcıları için 7 milyon kWh/yıldan 100 milyon kWh’e çıkardı. Yeni kararla mesken ve ziraî sulama kullanıcılarının SKTT üzerinden elektrik alma hududu 7 milyon kwh’den 100 milyon kwh’e yükseltildi. Bu kararla büyük ziraî sulama yapan kooperatiflerin daha yüksek fiyattan elektrik parası ödemelerine son verilmiş oldu.

‘Kamusal yapı şart’

Olgun Sakarya, “Özel dal elektrikte ithal kaynak bağımlısı üretim altyapısına mahkum. TL’nin döviz kurları karşısındaki kıymet kaybına seyirci kalınmasının sonuçları vatandaşa önümüzdeki günlerde doğal olarak artırım olarak yansıyacak. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Üretim ve dağıtımda bir an evvel kamusal yapıya dönülmesi kural olmuştur” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.