Eğitim Sen Lideri Nejla Konsey, mecburî din dersi uygulamasını kıymetlendirdi: Din kültürü dersi ötekileştiriyor

Kararda, 2019’a kadar DKAB dersinin dinler hakkında hakkında yansız ve tanıtıcı bilgiler verme ve ahlaki pahalar benimsetme içeriğine kavuşturulamadığı, İslamın belli bir yorumunun anlatıldığı, müfredatın öğretimin ötesine geçerek eğitim içeriğine sahip olduğu vurgulandı. AYM’nin 2019’a kadar olan müfredatı incelemesi ise yeni müfredata ait tartışma başlattı. 2021’de yeni müfredatı incelediklerini söyleyen Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Heyet, dersin mecburî olmaktan çıkarılması davetinde bulundu.

‘SÜNNİ BAKIŞ AÇISI’

Eğitim-Sen Genel Lideri Konsey, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar zarurî ders olarak okutulan DKAB dersinin, insan haklarını ihlal eden bir uygulama olduğunu vurguladı. Sendikada kurulan bir çalışma ünitesinin 2021’de, 2019’da basılan ve hala okutulan DKAB ders kitaplarının içerik çözümlemesini yaptığını aktaran Heyet, “Çalışmamızın sonunda, ders kitaplarının AYM’nin altını çizdiği ‘tüm öğrencileri kapsamadığı’ sonucuna ulaştığımızı söz edebiliriz” dedi.

‘HAREKETE GEÇİLMELİ’

Söz konusu çalışmanın kitap olarak baskıya hazırlandığını, eylülde kamuoyuna sunulacağını aktaran Şura, “Yürütmenin, MEB’in, AYM kararı uyarınca zarurî DKAB dersini mecburî ders olmaktan çıkarması için harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu. Bahse ait dava süreci de yürüttüklerini söyleyen Heyet, zarurî din dersini almak istemeyenlere yönelik idari müracaatların reddedilmesine destek olan kararın iptali istemiyle açılan davanın Danıştay’da, karar basamağında olduğunu aktardı. Konsey, ayrıyeten, Eğitim-Sen üyesi bir velinin açtığı davanın mahallî mahkeme tarafından kabul edilmesine rağmen istinaftan döndüğünü, yargı sürecinin ise devam ettiğini belirtti. l ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.