Dünyanın en hudutlu ülkeleri açıklandı: Türkiye ikinci sırada

ABD merkezli küresel seviyede araştırmalar yapan anket şirketi Gallup, dünyanın en hudutlu ülkelerini sıraladı. Buna nazaran, Türkiye ikinci sırada yer aldı.

Global araştırma şirketi Gallup, ‘Global Emotions’ raporunu yayınladı. Raporda, dünyanın en sonlu ülkelerinin hangileri olduğu açıklandı. Buna nazaran, geçtiğimiz yıl üçüncü sırada olan Lübnan birinci sıraya yerleşirken, Türkiye de ikinci sırada yer alarak tepeyi zorladı.

Dünyanın en hudutlu ülkeleri sıralamasında Türkiye’yi sırasıyla, Ermenistan, Irak, Afganistan, Ürdün, Mali ve Sierra Leona takip etti.

Lübnan’da halkın yüzde 49’u kendisini ‘sinirli’ olarak tanımlarken, bu oran Türkiye’de yüzde 48 oldu. Yani halkın neredeyse yarısının hudutlu olduğu belirlendi.

Pozitif hislerle ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarında ise birinci sırada 82 puanla El Salvador yer aldı. Yani El Salvador, en olumlu ve memnun ülke seçildi.

Raporu yorumlayan uzmanlar, devam eden sosyo-ekonomik kriz ve paraların sert bedel kaybı karşısında bu sonuçların ‘beklendiğini’ açıkladı.

Gallup tarafından yayınlanan raporda, Lübnan’daki insanların yüzde 49’unun ankete ‘öfkeli’ olduğunu söylediği yer alırken, yıllar süren ekonomik çalkantı, yüksek enflasyonun akabinde 2020’de Beyrut limanında meydana gelen büyük patlamanın da bu öfkeyi körüklediği öne sürüldü.

Gallup, Türkiye için ise şu sözlerde bulundu: “Ukrayna’daki savaştan evvel bile enflasyonla uğraşan ve son periyotta yeterlice otoriter bir hükümete sahip olan Türkiye’de öfke hayli yüksekti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.