Dünya Sıhhat Örgütü’nden maymun çiçeği uyarısı

Dünyada 20’den fazla ülkede 300’den fazla hadisede görülen yeni maymun çiçeği virüsü salgını ile ilgili Dünya Sıhhat Örgütü’nden yeni bir açıklama geldi.

Maymun çiçeği virüsü giderek yayılırken Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) salgınla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Dünyada 20’den fazla ülkede 300’den fazla hadisede görülen yeni maymun çiçeği virüsü salgınının bilhassa Avrupa’da süratle yayılması sıhhat yetkililerini alarm durumuna geçirdi.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), bilhassa Avrupa’da süratle yayılan ve kaygı yaratan maymun çiçeği virüsü salgınıyla ilgili açıklama yaptı. DSÖ’nün global enfeksiyon hazırlık ünitesi yöneticisi Sylvie Briand, virüsün endemik olmadığı bölgelerde yayılmasını önlemek için çabucak harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Briand, yaptığı açıklamada, “önceliğin endemik olmayan ülkelerde maymun çiçeği olaylarının önüne geçmek” olduğunu vurgularken, “Şimdi hakikat tedbirleri alırsak, onu kolaylıkla denetim altına alabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

‘ÇİÇEK AŞISI YAPTIRMAYIN’

DSÖ’den yapılan açıklamada, aşıyla ilgili de harekete geçtiklerini ve kısa mühlet içerisinde herkesin ulaşabileceği hale getirmeyi planladıkları vurgulandı. Ayrıyeten maymun çiçeği virüsü için çiçek aşısının önerilmediği belirtildi.

Briand, bugün düzenlediği teknik toplantıda “Hemen artık gerçek tedbirleri hayata geçirirsek hastalığı kolaylıkla denetim altına alabiliriz” dedi. Maymun çiçeği virüsünün corona virüsüne nazaran çok daha yavaş bulaştığına dikkat çeken yetkili, salgının büyümesini önlemek için bir fırsat olduğunu vurguladı.

‘TEMAS TAKİBİ VE İZOLASYON’

DSÖ yetkililer, şu kademede maymun çiçeği hastalığına karşı toplu aşılamaya gerek olmadığını, lakin kuşkulu olaylarla yakın temas halinde aşı yapılabileceğini söz ediyor. DSÖ Acil Durum Programı Çiçek Aşısı kısmı lideri Rosamund Lewis, “Vaka araştırması, temas takibi ve izolasyon şu anda en yeterli seçenekler” dedi.

Bir müddettir gündemden düşmeyen maymun çiçeği virüsüne son olarak Finlandiya’da rastlandı.

ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki cinsinden biri olan Kongo varyantında mevt oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.