Dünya futbolunda artık Potter çağı başlıyor

Koray Durkal’ın “Dünya futbolunda artık Potter çağı başlıyor” başlıklı yazısı şu şekilde:

“Klopp’un büyük bir motivasyoner olduğu hepimizin malumu. Guardiola da dahi bir taktisyen. Bugüne dek onlara benzeyen ya da yollarında ilerleyen pek çok teknik adama da şahit olduk. Graham Potter ise, bir futbol takımından ziyade kültür akademisine çevirdiği ve 4. ligden 1. lige çıkardığı Östersunds’daki deneyimlerinin ışığında dünya devi Chelsea’yi bambaşka bir vizyona kavuşturmaya hazırlanıyor.

Futbolun beşiği İngiltere’de şimdilerde en çok adından bahsettiren isimlerin başında şüphesiz Chelsea’nin yeni teknik direktörü Graham Potter geliyor. Ada futbolunu yakından takip edenler, son 3 yıldır Brighton’da ve onun öncesinde bir sezon Swansea’de neler yaptığını gayet iyi biliyor. Peki Potter, 2011-18 yılları arasında çalıştırdığı mütevazı İsveç kulübü Östersunds’a neler kazandırdı? Chelsea’nin, bonservisine tam 26 milyon Euro ödemesininin altında hangi gerçekler yatıyor? Hemen anlatalım…

KÜLTÜR ANAHTARI

Graham Potter, teknik adamlık kariyerine İsveç’te kadın futbol takımında teknik heyet sorumlusu olarak başladı. 2011 yılında yolu Östersunds Kulübü ile kesişti. Ve bu kesişim sadece futbolla ilgili olmadı. İngiliz futbol adamı, Östersunds için bölgedeki azınlıklarla oyuncuları bir araya getiren bir kültür anahtarına dönüştü. Nasıl mı?..

TİYATRO OYUNU OYNADILAR, KİTAPLAR YAZDILAR

1- Potter, oyuncularının ufkunu genişletmek ve onları alışkın oldukları konfor alanlarından çıkarmak için pek çok kültürel proje tasarladı.

2- Östersunds Kulübü’nde kültür akademisini hayata geçiren isimlerden biriydi. Bir futbol kulübü tarafından istihdam edilen tek kültür antrenörü Karin Wahlen ile çalıştılar.

3- 2013 yılında Östersunds’ta bir resim sergisi açtılar.

4- 2014’te her kulüp çalışanının hikayesini içeren ‘Yolculuğum’ adlı bir kitap yayınladılar.

5- 2015’te ‘Çeşitlilik Yoluyla Güç’ adlı bir oyun sergilediler.

6- 2016 yılında şehrin ana meydanındaki tiyatroda Kuğu Gölü Balesi’nin modern bir yorumunu sergilediler. Üstelik bir kere de değil tam 7 kez gösteriyi sahnelediler.

ULUSLARARASI ALANDA ADINI GALATASARAY İLE DUYURDU

Evet tüm bunları Graham Potter ve oyuncuları yaptı. Binlerce kişinin önünde rap yapan da, dans eden de oyunlar oynayan da onlardı. Potter bu etkinliklerin takımdaki herkesin performansını artıracağına ve birbirine daha da yakınlaşacağına inanıyordu. Tüm düşüncelerinde haklı çıktı ve İsveç’in dördüncü liginde yer alan Östersunds ile birinci lige kadar uzanan ilham verici bir yolculuğa çıktı. Bu başarıları 2017’de İsveç Kupası’nı kazanarak taçlandırırken, UEFA Avrupa Ligi’nde de son 32’ye ulaştı. Bu arada Potter yönetimindeki Östersunds’un uluslararası ilk alandaki ilk çıkışını, 2017-18 sezonunda UEFA Avrupa Ligi 2. eleme turunda Galatasaray’ı 2-0 ve 1-1’lik skorlarla eleyerek yaptığını da hatırlatalım.

KLOPP VE GUARDIOLA’DAN ÇOK FARKLI BİR YOL İZLİYOR

Liverpool Teknik Direktörü Jürgen Klopp’un büyük bir motivasyoner olduğu hepimizin malumu. Manchester City’nin teknik patronu Pep Guardiola da dahi bir taktisyen. Bugüne dek onlara benzeyen ya da yollarında ilerleyen pek çok teknik adama da şahit olduk. Şimdi Graham Potter bugüne kadar cebine koyduğu deneyimleri Chelsea’de kullanarak yeni bir figür olmak için kolları sıvadı. İngiliz kulübüne yeni bir vizyon kazandırmaya kararlı. Onunla bugüne kadar çalışan pek çok profesyonelin de tek bir ortak düşüncesi var: “Dünya futbolunda yeni bir dönem başlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.