Dünya enflasyona karşı vatandaşını destekliyor Türkiye sopa sallıyor

Tüm dünyada enflasyon artıyor lakin pek çok ülke halkına nakit yardımlar içeren milyar dolarlık paketler açıklarken Türkiye vatandaşları enflasyon canavarı ile tek başına savaşıyor. Hükümet ise enflasyon timlerine güveniyor.

Tüm dünyanın sorunu olduğu sık sık belirtilen enflasyonla gelişmiş ülkeler vatandaşlarına nakit takviye dağıtarak çaba ederken Türkiye’nin daha çok “sopa salladığı” belirtiliyor. Son 1 ayda pek çok ülkede enflasyona karşı halka dayanak olacak milyar dolarlık paketler açıklandı. Türkiye’de vatandaşlar enflasyon canavarı ile market market dolaşıp en ucuz eseri arayarak savaşmaya çalışıyor. Enflasyonu denetim altına alamayan iktisat idaresi ise şirketlere “zam yapmayın” ikazlarında bulunurken tahlili “enflasyon timi”nde arıyor.  Tüm dünyada artan enflasyon, bir küresel “yaşam maliyeti krizi”ni tetikledi. Bloomberg, enflasyonla savaşan ülkelerin tek tek hangi adımları attığını, açtıkları milyar dolarlık paketleri sıraladı.

NAKİT TAKVİYE YOK

Türkiye bu ülkeler içinde en yüksek enflasyon oranına sahip olmasına karşın vatandaşa nakit takviye vermeyen ender ülkelerden biri olarak öne çıktı. Türkiye’nin yüzde 70’e dayanan enflasyona karşı uyguladığı siyaset şöyle özetlendi:

“Türkiye, havuç vermekten çok sopa sallıyor. Hükümet, Maliye Bakanlığı müfettişleri ile perakendecileri denetleyerek fiyat artışı konusunda uyarıyor. Küçük şirketlere yüzde 9 faizle kredi veriyor. Hükümet elindeki medya ile market zincirlerini ve elektrik şirketlerini uyararak, fiyat artışı yaparlarsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı düzenlenen bir komplonun modülü olarak algılanacakları iletisini veriyor.”

ABD 4 koldan savaşıyor

Enflasyona karşı faiz artırmanın yanı sıra gerçek dala dokunan adımları süratle hayata geçiren ABD, et üreticilerini desteklemek için 1 milyar dolarlık paket açıkladı. Ülkede tahıl ve gübre için acil durum süreci başlatıldı. Eğitim kredilerinin askıya alınmasından sıhhat sigortası ödeme kolaylığına kadar halkı rahatlatacak pek çok tedbir hayata geçiriliyor.

Türkiye ne yapıyor?

1 – Maliye Bakanlığı bünyesinde oluşturulan yaklaşık 3 bin kişilik “enflasyon timi” saha kontrolü ve teftiş yapıyor.

2 – Şirketlere uygun faizle kredi dağıtılıyor, borç artıyor, kredi büyümesinde rekor yaşanıyor.

3 – Kira artışlarına sınırlama getirilmesi önerisi, “serbest piyasaya müdahale” gerekçesiyle kabul görmeyecek üzere görünüyor.

4 – Hükümet elindeki medya ile market zincirlerini ve elektrik şirketlerini uyararak, fiyat artışı yaparlarsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı düzenlenen bir komplonun kesimi olarak algılanacakları alt iletisini veriyor.

Dünya ne yapıyor?

1 – Almanya ulaşım maliyetini azaltmak için 9 Euro’luk aylık toplu ulaşım bileti çıkardı ve her bir çocuk için 100 Euro dağıttı.

2 – İngiltere’de birçok haneye 150 sterlinlik belediye vergisi indirimi ve güç faturalarında 200 sterlinlik bir indirim masada.

3 – Brezilya’da hükümet orta sınıf ailelerin gelirini artırmak için 32.4 milyar dolarlık bir toplumsal harcama paketi tasarladı.

4 – Japonya nisanda açıkladığı 48 milyar dolarlık paketle akaryakıta sübvansiyon, küçük şirketlere takviye ve düşük gelirli haneler için çocuk başına 50.000 yen nakit yardım verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.