Doların Artışındaki Büyük Risk! Her Yükseliş Sizin Cebinizden Çıkarken CDS’ler de yükseliyor İşte İkili Kıskacın Ayrıntıları…

Dolardaki her artış Kur Muhafazalı Mevduat üzerinden vatandaşın sırtındaki yükü daha da taşınmaz hale getiriyor. Dövizdeki artışla kur siyasetinin riski artarken kur muhafazalı mevduatın yükü de katlandı. Dün dolar 15.88’i görürken günü 15.79’dan kapattı. Bugünde doların ibresi üst istikamette hareket ediyor.

DOLAR CDS’LER BİRLİKTE YÜKSELİYOR

Analistlere nazaran döviz piyasasında risk büyürken Türkiye’nin borçlanma maliyetlerini artıran risk primi CDS’ler ise sert yükselişle 718’i aştı. İşte döviz ve CDS’lerdeki yükseliş iç piyasalarda çiftte kıskaç tesiri oluşturuyor.

Yaklaşık on gün öncesine kadar 14.5-15.00 TL ortasında yatay seyir izleyen dolarda global piyasaların da tesiri ile hareketlilik yaşanıyor. Türk Lirası dolar karşısında yüzde 7’nin üzerinde paha kaybetti. Reuters’ın haberine nazaran mevcut kur siyasetini “kamu kontrollü” bir rejim olarak nitelendiren bankacılara nazaran hükümet 15.00 ve 15.50 düzeyini kabul etmiş durumda. Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı muhafazanın maliyetini gösteren risk primi CDS’ler ise dün 718 puanı aştı.

FAKİRLER BANKADA PARASI OLAN ZENGİNLERİ FİNANSE EDİYOR

Dolardaki her artış, kur muhafazalı mevduatlar (KKM) nedeniyle Hazine’ye olan yükü de artırıyor. Dolar, Bu hafta 16 liraya dayandı. 1 Nisan’da KKM’ye 1 milyon TL yatıran mevduat sahibi, vade sonunda dolar 16.00 lira olursa 89 bin 176 lira kur farkı alacak. Yani yaklaşık 45 günde parasına para katacak. İşte bankaya para yatıran zengine verilecek bu para yurttaşın vergileriyle oluşan bütçeden çıkacak. Yani kısaca bankada parası olmayan fakir, bankada parası olan zengini finanse etmiş olacak.

KKM’NİN HAZİNEYE YÜKÜ 30 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Hazine’den mart ve nisanda KKM’ler için toplam 16.2 milyar TL çıktı. Merkez Bankası’nın yaptığı ödemeler ve şirketlere KKM’ler kapsamında tanınan vergi muafiyeti ile birlikte bu mevduatların kamuya olan yükü şimdiden 30 milyar TL’ye yaklaşıyor.

Bu hesaplarda vadeler üç ay sonunda dolacak. Dolar arttıkça KKM’lerin kur getirisi de artıyor. Örneğin vade başında sisteme en yüksek oran olan yüzde 17 faizle 500 bin lira yatıran bir mevduat sahibi vade sonunda 21 bin 425 lira faiz getirisi elde edebiliyor. Buna rağmen vade başı olan örneğin 1 Nisan’da dolar 14.69 liraydı. Yatan paranın dolar olarak karşılığı 34 bin 37 dolardı. Vade sonunda doların 16.00 lira olduğu varsayılsa mevduatın kur getirisi 44 bin 592 lira olacak. Bu durumda kur getirisi, faiz getirisinden daha fazla olduğu için mevduat sahibine de kur getirisi ödenecek.

TÜRK LİRASI , DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 7 KIYMET KAYBETTİ

Son iki haftada lira dolar karşısında yüzde 7 paha kaybetti. Dolar kuru iki haftada 1 liranın üzerinde yükseldi. Bu yıl yüzde 18.5 bedel kaybeden Türk Lirası, Sri Lanka Rupisi ve Gana Cedisi akabinde dünyanın en makus performans gösteren üçüncü para ünitesi oldu.

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİNDE 6 MİLYAR DOLAR DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

TCMB’nin rezervleri piyasada yakından takip edilirken Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu 2 bankacı TCMB net rezervlerinde geçen hafta 3-4 milyar dolar ortasında, toplam rezervlerinde ise 5-6 milyar dolar ortasında düşüş bekliyorlar.

NEBATİ’YE NAZARAN İSE DÜNYA BİZİ TAKDİR EDİYOR’

Dolar 16 lira sonuna dayanırken Türkiye İştirak Bankaları Birliği’nin genel şurasında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonun bu hale gelmesindeki en değerli etken beklentilerdir. Gayemiz enflasyonun ana sebeplerinden olan beklentileri düzeltmektir. El ele vererek yüreğimizle halledeceğiz. Günlerdir ilgili bölümlerle toplantılar yapıyoruz. Ekonomimizin son iki yılda gösterdiği büyük muvaffakiyet, tüm dünya tarafından takdir ediliyor. Global aksiliklere karşın ülkemiz büyümeye devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.