Danimarka, Ukrayna’ya 110 milyon avro bedelinde savunma yardımı yapacak

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, başşehir Kopenhag’da Ukrayna‘yı destekleyen “Kuzey Avrupalı ??Müttefikler Konferansı”nın açılış merasiminde konuştu.

Mette Frederiksen, Ukrayna’ya askeri yardım konusunda ek silah, teçhizat ve askeri eğitimi barındıran toplam 110 milyon avro kıymetinde savunma takviyesinde bulunacaklarını duyurdu.

Frederiksen, “Ukraynalılar her gün Putin’in acımasızlığının bedelini ağır ödüyor. Ukrayna ordusunun ve halkının kahramanlığı ve direnci karşısında hayrete düşüyoruz. Direnciniz yenilmez, lakin bu eşitsiz savaşta tek başınıza duramazsınız” dedi.

Frederiksen ayrıyeten, Danimarka‘nın üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu lisana getirerek, “Hepimiz Ukrayna’ya silah, eğitim ve finansal dayanak sağlamaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

‘BU BİR İNANÇ SAVAŞI’

Mette Frederiksen, Ukrayna’daki savaşın yalnızca “topraklar ve sınırlarla” ilgili olmadığını, bunun demokrasi ve tiranlık ortasında, Avrupa ve dünya kıymetleri için bir “inanç savaşı” olduğunu belirtti.

Frederiksen, “Kendimize sormalıyız… Kıymetlerimize sahip çıkacak hamasete sahip miyiz, dünya sisteminin temellerini savunmaya hazır mıyız, gereksinim duyduklarında arkadaşlarımıza yardım edecek miyiz? Bu sorunun yanıtını gelecek belirleyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.