Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Crow’u kabul etti

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşmede, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake de hazır bulundu.

İkili siyasi ve ekonomik bağların yanı sıra terörle çaba, savunma sanayi alanındaki iş birliği ve NATO bağlamındaki stratejik alakaların ele alındığı görüşmede, global ve bölgesel gündemin temel sorunları de değerlendirildi.

Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı ve tahıl sevkiyatı mutabakatı, Suriye, Afganistan, mülteciler sıkıntısı, Ermenistan ile olağanlaşma süreci, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak süreçleri, Ege ve Doğu Akdeniz hususları da ele alındı.

“TÜRKİYE BU SÜREÇTE KRİTİK ROL ÜSTLENDİ”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, görüşmede, Türkiye-ABD ilgilerinin stratejik kıymetine vurgu yaparak, başta iktisat ve savunma sanayi alanındaki iş birliğinin önündeki mahzurların kaldırılmasının ikili alakalara olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Kalın, Türkiye’nin F-16 talebi konusunda ABD idaresinin tavrından duyulan memnuniyeti tabir ederek, ABD Kongresi’nden de emsal bir yaklaşım beklentisini lisana getirdi.

Görüşmede, Türkiye’nin öncülüğünde BM, Rusya ve Ukrayna taraflarıyla imzalanan tahıl sevkiyatı muahedesi da değerlendirildi. Mutabakatın global besin krizinin tahliline yönelik kıymetli bir adım olduğunu tabir eden ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Crow, Türkiye’nin bu süreçte kritik rol üstlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın bu mutabakatın Rusya ve Ukrayna ortasında yeni ateşkes müzakerelerinin önünü açabilecek bir itimat ortamı oluşturabileceğini ve Türkiye’nin bu istikametteki teşebbüslerinin devam ettiğini kaydetti.

“TÜRKİYE BARIŞ VE İSTİKARARI TEMEL ALAN BİR YAKLAŞIM SERGİLEMEYE DEVAM EDECEK”

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz dahil tüm bölgede barış ve istikrarı temel alan bir yaklaşım sergilemeye devam edeceğine dikkat çeken Kalın, Türkiye’nin ulusal çıkarlarını ve yasal haklarını korumak noktasında kararlı duruşundan taviz vermeyeceğini kaydetti.

Ermenistan ile olağanlaşma sürecinin bölgenin barış, istikrar ve refahına katkı sağlayacağını söz eden Kalın, bu uğraşların memleketler arası toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Kalın, terörle çaba konusunda Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PYD/YPG/PKK ve DEAŞ dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla gayret edilmesi gerektiği iletisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.