Çin, insansız açık deniz petrol-doğalgaz platformu kurdu

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC), Güney Çin Denizi‘nin doğusundaki Enping petrol alanında insansız bir açık deniz petrol ve doğalgaz platformunun kurulumunun tamamlandığını bildirdi.

CNOOC‘den Çarşamba günü yapılan açıklamada, platformun şirket tarafından standart hale getirilmiş bir tasarım ve inşaat ile yapıldığı belirtildi.

Şirket açısından cinsinin birinci örneği olan platform, ofis ve hayat binaları üzere tesisleri ortadan kaldırarak kıymetli inşaat ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlayabiliyor.

Daha akıllı hale getirilen platform, uzaktan izleme, kayıt tutma ve denizdeki tesislerin inançlı bir biçimde kapatılmasını sağlama yeteneklerine de sahip.

Petrol ve doğalgaz sürece kapasitesi kıymetli ölçüde güzelleştirilen platform, tayfunlar sırasında üretime orta vermeden çalışabiliyor. Platformun yükü, klâsik platformların yalnızca üçte biri, güverte alanı ise yarısı kadar.

Böylece bakım iş yükü yüzde 30 oranında azaltılabiliyor. Şirkete nazaran, yıllık işletme ve bakım maliyetlerinden 10 milyon yuandan (yaklaşık 1,5 milyon ABD doları) fazla tasarruf sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.