Çin, Dünya’yı koruyacak: “Asteroid Yönlendirme Sistemi” için tarih verildi!

Uzay girişimleri söz konusu olduğunda Çin, hiç kuşkusuz dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yerini alıyor. Birçok girişimi ile insanlığın uzay yolculuğunda öncülük eden Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), bu kez de Dünya’yı koruyacak bir girişime imza atıyor.

NASA’nın uzay turistleri ISS’de mahsur kaldı!

CNSA, 4 yıl içinde “Asteroid Yönlendirme Sistemi” projesini hayata sokacak

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Dünya’yı olası bir asteroid çarpması tehlikesine karşı koruyabilmek için bir girişimde bulunuyor. Dün Çin devlet haber ajansı Global Times’ta yer alan habere göre Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) başkan yardımcısı Wu Yanhua, Çin olarak gezegen savunma projesine başlama kararı aldıklarını belirtti.

Çin’in ilk uydusu Dongfanghong-1’in 1970 yılında fırlatılışının anıldığı bir etkinlikte konuşan Wu Yanhua, projeye ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Yanhua, söz konusu gezegen savunma projesinin temelinde “Kinetik çarpma” olarak bilinen fikrin yattığını belirtti.

Kinetik çarpma, olası bir tehlikede söz konusu asteroide büyük ve yüksek hızlı bir uzay aracını yönlendirerek yönünü değiştirmek için kullanılacak. Ancak proje şimdilik hala onay aşamasında. Eğer planlandığı gibi ilerlerse 2026 yılında proje hayata geçecek.

Öte yandan bu fikir sadece Çin’in aklına gelmedi. NASA, şu anda Double Asteroid Redirection Test(DART) ismiyle bilinen aynı amaca sahip bir projeyi test ediyor. Plana göre DART, bu yaz Dimorfos adında küçük bir asteroid üzerinde denenecek.  

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.