CHP’li Lale Karabıyık’tan ‘KPSS’ soruları: ‘İptal edilmesi düşünülen soru var mı? Soruşturma açıldı mı?

CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık, 2022 KPSS sorularının Yediiklim Yayınevi tarafından daha evvel yayınlandığı argümanlarını TBMM gündemine taşıdı. Karabıyık, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde; “2022 KPSS sorularının bir yayınevine ilişkin kitapçık ile paralellik gösterdiği bilgileri hakikat mudur?” sorusunun karşılığını istedi.

Karabıyık, önergesinde; şu değerlendirmeyi yaptı:

“Velilerin, öğrencilerin inancı kalmadı. Daima emsal olaylar, tezler meydana geliyor. ÖSYM tarafından yapılan ‘İncelenmiştir, sorun yoktur’ açıklaması kâfi değildir. Soru işaretlerini ortadan kaldırmamıştır. Öğrenci ve velilerin artık bu açıklamayı yapan kuruma da, imtihanlara da inançları kalmamıştır. Bakanlığın ve ilgili kurumun yıllardır zedelenen bu itimadı tekrar yapılandırma konusunda en ufak bir teşebbüsü bulunmamaktadır. Şu an ‘sorun yoktur’ açıklamasına bile, ‘olsa da vardı diyemezler, imtihan güvenliğinde başarısızlıklarını kabul etmezler’ halinde düşünenler çok sayıdadır. Kaldı ki bu olayda bir cemaat, bir dernek vb. şaibesi hakkında çekinceleri olduğunu bize ulaşan öğrenciler ve aileler de söz ediyor. Bu hususun takipçisi olacağız.”

Karabıyık, şu soruları yöneltti:

“2022 KPSS sorularının bir yayınevine ilişkin kitapçık ile paralellik gösterdiği argümanları yanlışsız mudur? Hangi alanlarda kaç soru bu yayınevinin kitapçığı ile paralellik göstermektedir? 2022 KPSS soruları daha evvel rastgele bir alanda yayımlanmış mıdır? İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır? 2022 KPSS ile ilgili rastgele bir soruşturma açılmış mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.