Bursa Eczacı Odası Lideri Okan Şahin: ‘Ağustostan sonra üç ilaçtan bir adedine ulaşılamayabilir’

Bursa Eczacı Odası Lideri Okan Şahin, ilaç tedarikinde yaşanan meseleleri kıymetlendirdi. Şahin, “Birçok meslektaşımız, ekonomik manada meşakkat çekmeye başladı. Meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu, kredi ile ayakta durmaya çalışmakta. Bu türlü devam ederse, yapılması gereken düzenlemeler yapılmazsa, maalesef, temmuz – ağustostan sonra eczanelerde sorunların baş göstereceğini, yıl sonuna kadar Türkiye çapında yaklaşık 8 binin üzerinde eczanenin kapanma noktasına geleceğini öngörüyoruz” dedi.

Şahin şunları söyledi:

“Ana sebebi de 2009 yılında en son çıkarılan ve güncellenen ilaç fiyat kararnamesi. Maalesef ilaç fiyat kararnamesi 2009 yılından beri oradaki baremler güncellenmediği için eczacılar önemli ıstırap yaşamaya başladı. Bu baremlerin güncellenmemesi sebebiyle ilaç fiyatlarına artırım gelse dahi eczacıların maalesef karlılıkları düşmekte ve artan masraflar noktasında da önemli badireler yaşamaya başladı birçok meslektaşımız. Bu makas artık daraldığı için de maalesef meslektaşlarımızı önemli probleme sokmakta.

Bir an evvel buradaki düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Zira bu ülkede bizler bilhassa Covid periyodunda birçok meslektaşımızı maalesef kaybettik. Önemli emek sarf ettik. Bu ülkede maske dağıtımıyla alakalı vatandaşlarımıza fiyatsız hizmet verdik. Fakat yaşanılan bu süreç sonucunda görmek istediğimiz maddi ve manevi takviyesi maalesef gereğince göremediğimizi düşünüyoruz. Yetkililerden bu hususlarda bizlere takviye olmasını bekliyoruz. Fiyat kararnamesindeki baremlerin güncellenmesini talep ediyoruz.

“AVRUPA’DAKİ İLAÇLAR TÜRKİYE’YE GELMİYOR”

Vatandaşlarımıza tesirine baktığımız vakit da birçok ilaca ulaşmakta artık yavaş yavaş dert çekmeye başladı vatandaşlarımız. Bunun içerisinde tüp bebek ilaçları var, kanser ilaçları, şeker ilaçları, tansiyon ilaçları, çeşitli ilaçlar var. Bugün bunun sebebi maalesef ilaçtaki euro kurunun 6,29’a sabitlenmiş olması. Bu euro kuru ile maalesef birçok yabancı ilaç firması ülkemize ilaç getirmek istemiyorlar ve bundan imtina ediyorlar.

Daha da kıymetlisi, geçtiğimiz günlerde bir ilaç firması yetkilisi açıklama yaptı. Bu ilaç firması yetkilisinin açıklamasına nazaran; Avrupa Birliği İlaç Ajansı’nın verdiği yeni ilaç ruhsatlarının yüzde 79’unun ülkemize gelmediği, yüzde 79’unun ülkemizden ruhsat almadığını tabir etti. Yani bu şu demek oluyor, yeni jenerasyon ilaçların yüzde 79’u maalesef bu kur sebebiyle; ülkemize yeni kuşak ilaçları getirmiyorlar. Bu da vatandaşlarımız için çok düşünceli bir süreç maalesef. Yani birçok hastamızın hastalığının tedavisinde kullanabilecekleri çok daha konforlu ilaçlar varken maalesef bu ilaçlara erişimde de vatandaşlarımız sorun yaşıyor.”

Şahin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Süreç bu türlü devam ederse maalesef ağustos ayından sonra, bilhassa ithal ilaçlarda çok önemli dertler yaşanabileceğini öngörüyoruz. Ağustos ayından sonra ilaç yoklarının yüzde 30’ların üzerine çıkabileceği konuşuluyor kesimde. Yüzde 30’un üzerinde ilaç yokluğu demek, neredeyse üç ilaçtan bir adedinin ulaşılamıyor olması demek. Hem vatandaşlarımızla karşı karşıya gelmek istemiyoruz, hem de eczanelerimizde bu türlü bir durum ile karşılaşmak istemiyoruz. Yetkililerin bunun bir an evvel tedbirini alması gerektiğini düşünüyoruz.

Bizler Bursa özelinde yaptığımız çalışmalarda bugün itibariyle bin 37 eczanemiz mevcut. Bugün bin 37 eczanenin yaklaşık 300 adedinin elimizdeki datalara nazaran ekonomik manada zahmetler yaşayacağı öngörülüyor. Ve yıl sonuna kadar şayet rastgele bir düzenleme yapılmazsa Bursa’da yaklaşık 300 eczanenin maalesef kapanma noktasına dahi gelebileceğini öngörüyoruz. Zira bilgiler maalesef çok yeterli gözükmüyor. Ecza depolarına baktığımız vakit Bursa’daki neredeyse tüm eczacılar esasen ecza depolarına borçlu, bölümün bir gerçeğidir bu. Fakat olağanda bizim ortalama vadelerimiz vardır depolarlar çalıştığımız. Bu ortalama vadenin üzerinde çalışan eczanelerimiz genel manada riskli eczaneler gözüyle bakılır ve bu oran maalesef şu anda 400 civarında eczanemiz vadesel manada olağanın dışında vade kullandıkları için depolar kanalında riskli gözüküyorlar.”

“YAŞANAN SORUNUN KAYNAĞI ECZANELER DEĞİL”

Yaşanan bu süreç nedeniyle yurttaşlara davette bulunan Şahin, sorumlunun kendileri olmadığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Çünkü buradaki muhatap eczaneler değil, buradaki muhatap bu eserleri getirmeyen ilaç firmalarıdır ve ilaç firmalarının ilaç getirmemesinin sebebi de maalesef ilaç fiyat kararnamesindeki düzenlemelerdir. Bu düzenlemelerin bir an evvel günümüz şartlarına uygun biçime getirilmesini istiyoruz. Biz eczacılar olarak her vakit ucuz ilaçtan yana olduk fakat ucuz ilacın yanında da ulaşılabilir olması çok kıymetli. Zira siz ilaca ulaşamazsanız sizin için en kıymetli ilaç o ulaşamadığınız ilaçtır ve alışılmış ki birçok vatandaşımız buradaki sürecin içinde olmadığı vakit durumun vahametini anlayamıyor. Lakin birebirde yaşadıkları vakit bu ilaç ıstırabını ne derece değerli olduğunu maalesef yaşayarak görüyorlar. Bizler vatandaşlarımızın bunları yaşamasını istemiyoruz. Vatandaşlara bunları anlatmak zorunda kalmak istemiyoruz. Biz eczanelerimizde vatandaşımıza ilaç ve eczacılık hizmetini kesintisiz ve eksiksiz yerine getirmek istiyoruz. Bu noktada yetkililerden gereğini yapmasını bekliyoruz.”

Şahin ayrıyeten 23 Haziran’dan sonra Konya’da yapılacak bölgelerarası toplantıyla bir arada meselelerin tahliline katkı sunması açısından neler yapılabileceğini ve yol haritası çizeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.