Bir paraşütçü Adıyaman’daki şenliğe uçarak geldi

Adıyaman’ın Tut ilçesinin kuzeyinde bulunan 1850 rakımlı Hacı Mammet Dağı’nda Türkiye’nin değişik vilayetlerinden gelen onlarca paraşütçü gökyüzünde süzüldü.

Adıyaman Valiliği, Tut Kaymakamlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen aktiflik renkli manzaralara sahne oldu. Yamaç paraşütü atletleri kendilerini rüzgara bıraktı.

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne bağlı Yamaç Paraşütü Adıyaman Vilayet Temsilciği tarafından Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden davet edilen 85 sportmen aktifliğe katıldı.

Paraşütle uçarak geldi

Etkinliğe Kahramanmaraş’tan katılan Yılmaz Cansarı ve beraberindeki Aytekin Ocak, Utku Berk Ersoy ile Kahramanmaraş’tan yamaç paraşütü ile Tut ilçesine geldi. İkili, yaklaşık 4 saatte 83 kilometreyi uçarak ilçeye ulaştı.

“3,5-4 saat yol sürdü”

Kahramanmaraş’tan uçarak gelen sportmen Yılmaz Cansarı, “Kahramanmaraş’tan hava sporlarının bir şenliği olduğu için havadan gelmeyi, bu türlü daha havalı, daha bu türlü değişik bir prosedür olarak gördük ve bunu denemeye karar verdik. 83 kilometre yaklaşık 3,5-4 saat yol sürdü. Bu şenliğe ben paraşütçü olduğum için uçarak geldim” ifadelerini kullandı. Yamaç Paraşütü Adıyaman Vilayet Temsilcisi Serdar Ayhan, 1850 rakımlı dağdan 85 sportmen ile uçuş yapacaklarını tabir etti.

Dut hasadı yapıldı

İHA’nın haberine nazaran, ismini dut meyvesinden alan Tut ilçesinde dut hasadı da başladı. Vali Mahmut Çuhadar, Tut Kaymakamı Erkut Pamuk, Besni Kaymakamı Nazlı Demir, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Fikret Keleş ve davetliler bez modülünü (melefe) tutarak hasada katıldı.

Bir taraftan hasat yapılırken öbür taraftan yamaç paraşütleri gökyüzünde şovlarını sergiledi. Programın açılışında konuşan Tut Kaymakamı Erkut Pamuk, yamaç paraşütü için gelen 85 yamaç paraşütü pilotu ile yaklaşık 500’e yakın uçuş yapıldığını kaydetti.

“Zevkle onların uçuşunu izliyoruz”

İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ise, bu tıp aktiflikleri desteklediklerini belirterek, “Havanın hoş olduğu, uçuş kurallarının oluştuğu nerdeyse başımızın göğe değdiği çok hoş bir yerdeyiz. Farklı kentlerden bu gün Tut ilçemize gelen bedelli pilotlarımız hakikaten bu sporun yapılabildiğini uçuşlarıyla gösteriyorlar. Zevkle onların uçuşlarını izliyoruz” dedi.

Adıyaman Belediye Lideri Süleyman Kılınç, Adıyaman’ın turizm potansiyelinin çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “Adıyaman birçok medeniyete mesken sahipliği yapmış bir ildir. Yalnızca antik, kültür, tarih turizmi yok. Tabiat turizmi de var. Gördüğünüz üzere 1850 rakımlı eşsiz doğasıyla, fevkalade görseliyle, Tut ilçemizin Hacı Muhammet Dağı’ndayız” dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise konuşmasında, “Tut ilçemizin yaklaşık 10 yıldır yamaç paraşütü konusunda oldukça bir uzaklık kat ettiğine şahit olduk. Bundan sonra ulusal ve memleketler arası müsabakaları burada nasıl yapabiliriz, nasıl daha yeterli ilerleyebiliriz, yamaç paraşütü konusunda Türkiye’deki sayılı noktalardan birisi haline Tut ilçemizi nasıl getirebiliriz hesaplarını yapıyoruz. Bu sene birinci kez yamaç paraşütü şenliği başlattık. Birebir vakitte da dut hasadının başladığı periyoda denk geldi. Ben Tutlu hemşerilerime güzel uğurlu olsun diyorum. Birinci hasat, bereketli bir yıl temenni ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.