Beşiktaş’ta Rus turistleri bıçaklamıştı! Cezası belli oldu

İstanbul Beşiktaş’ta 24 Ocak 2021 tarihinde meydana gelen olayda, kağıt toplayıcılığı yapan Hasan Hüseyin Yurtseven, caddede yürüyen Rus uyruklu turistler Aleksandra Volkova, Aleksandra Rusanova ve Maxim Medmedev bıçakla saldırarak yaralamıştı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Hasan Hüseyin Yurtseven, tutuklu bulunduğu Ceza İnfaz Kurumundan getirildi. Duruşmada sanık avukatı da hazır bulundu. Duruşmaya, Rusya konsolosluğundan bir diplomat izleyici olarak katıldı.

“ÖLDÜRMEK İÇİN ELVERİŞSİZ BIÇAK”

Mahkemede savunma yapan Hasan Hüseyin Yurtseven’in avukatı, “Müvekkilin, önceden husumet sahibi olmadığı müştekilere, öldürmek için elverişsiz bıçak ile saldırması, olayı ‘öldürmeye teşebbüs’ suçunu değil, ‘kasten yaralama’ suçunu oluşturabilir. Müvekkil hakkında, haksız tahrik indirimi yapılması gerekmektedir. Samimi ikrarı da göz önüne alınarak, lehine olan hükümler uygulanarak, tahliyesine karar verilmesini talep ederiz” dedi.

Mahkemedeki savunmasında, daha önce yaptığı savunmayı tekrar ettiğini söyleyen Yurtseven, son sözünün sorulması üzerine, beraatını talep etti.

36 YIL HAPİS CEZASINA KARAR VERİLDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yurtseven’e 3’er kez müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle cezada indirim uygulayarak 3’er kez 12 yıl olmak üzere toplamda 36 yıl hapse hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir