Bedros Şirinoğlu’dan rüşvet istemekle suçlanan polisler hakkında takipsizlik kararı

Ermeni Vakıflar Birliği ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Lideri Bedros Şirinoğlu’dan rüşvet istemekle suçlanan 3 polisten 2’si hakkında açılan soruşturmadaki takipsizlik kararı katılaştı.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran, Bedros Şirinoğlu’nun yaklaşık 8 yıldır yanında misyonlu müdafaa amiri polis memuru S.T., argümana nazaran; Ermenistan-Azerbaycan savaşının başlaması üzerine emniyetin tahsis ettiği araca yasal olmamasına karşın emniyet plakası takıp, mavi şerit koydu.

Süreç devam ederken S.T., Şirinoğlu’na giderek taktıkları plaka ve mavi şerit nedeniyle Kaçakçılık Kabahatleriyle Gayret Şube Müdürü E.S. ile Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı E.E.E’nin 500 bin lira istediğini aksi durumda yasal süreç başlatacağını söyledi.

‘KORUMA AMİRİMİZE LATİFE YAPTIK’

Bunun üzerine E.E.E ile bir görüşme yapan Şirinoğlu, “Biz muhafaza amirinize latife yaptık” cevabını aldı. Yaşananlar üzerine olaydan haberdar olan Muhafaza Şube Müdürü A.S. bir tutanak tutarken, Şirinoğlu süreci İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir mektupla anlattı. Akabinde İçişleri Bakanlığı, polisler hakkında soruşturma başlattı.

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 2 polis hakkında takipsizlik verilmişti. Rüşvet argümanında 3 polisin ismi geçerken yalnızca 2 polise soruşturma açılmış olması dikkat çekerken, verilen takipsizlik kararının mutlaklaştığı öğrenildi.

SEDAT PEKER’İN AÇIKLAMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Bedros Şirinoğlu’ndan rüşvet istendiği savı organize kabahat örgütü liderliğinden aranan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olan Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Peker, 24 Eylül 2021’de gazeteci Erk Acarer’e yaptığı açıklamada, Ocak 2021’de Şirinoğlu’ndan resmi müdafaa polisi aracılığıyla “yüksek rütbeli birtakım emniyet müdürleri” tarafından 500 bin lira rüşvet istendiğini belirtmişti.

Peker, “Foto Sinema Şube Müdürü, Bedros Şirinoğlu’nun müdafaa polisi S.T.’yi yanına çağırarak Bedros Şirinoğlu’na ‘Fazladan bir ihtisaslı araç yapmışsınız (kanun dışı bir şekilde), bu otomobille da yasadışı bir halde kara para nakliyeciliği yapıyormuşsunuz. Bana bunu Kaçakçılık Şube Müdürü söyledi. Muhafaza Şubeden sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı da biliyor. Bu mevzu Vilayet Emniyet Müdürü’ne aksettirilecek. Bedros Beyefendi 500 bin TL verirse mevzu kapanacak’ diyor. Müdafaa polisi olayı Bedros Bey’e anlatır ve bu üst müdürlerin şikayet edilmesi fikrini verir” demişti.

İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı soruşturmada, görüşmelerinin ses kayıtları ve Whatsapp yazışmalarının belgeye eklendiğini öne süren Peker, “Rüşvet istenen ses kayıtları, Whatsapp yazışmaları ortadayken; 3 emniyet müdürü korunurken bu kanıtları kaydeden müdafaa polisini sıkıştırmaya başlarlar, belgeyi kapatmak için. Ocak ayında meydana gelen bu olayda hala daha bir sonuç yok. Muhafaza polisi apansız misyon yeri değiştirilince isyan edip, emeklilik dilekçesi verip vazifeden ayrılıyor” sözlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.