Ankara’da eşini öldürüp tahrik indirimi isteyen şahsa müebbet mahpus

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yaşayan Mehmet Erdoğan (45) isimli şahıs, birinci evliliğinin akabinde bayan doğum uzmanı olan Zeynep Erdoğan (47) ile dünyaevine girdi.

9 aylık evli bayan, 9 Mayıs 2021 tarihinde dehşeti yaşadı.

Eşini bıçakla öldürdü

Mehmet Erdoğan, ortalarında çıkan tartışma sonucu Zeynep Erdoğan’ı bıçakla öldürdü. Cinayetinin akabinde ise eşinin birinci evliliğinden olan oğlu A.A’yı darbedip, domuz bağı ile bodrum kattaki depoya kilitledi.

Katlettiği eşinin aracıyla olay yerinden kaçtı

Erdoğan eşine ilişkin arabayla kaçarken, A.A.’nın ellerindeki ipi çözüp dışarı çıkarak yardım istemesi üzerine olay ortaya çıktı.

Saldırgan tutuklandı

Polis tarafından yakalanan Erdoğan, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Soruşturma sonunda Erdoğan hakkında ‘eşi taammüden öldürme’, ‘cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından dava açıldı.

34 yıl mahpusu istendi

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşmasına sanık Mehmet Erdoğan, Zeynep Erdoğan’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme, evvelki celse mütalaasını açıklayan savcıya kelam verdi.

Savcı, mütalaasını tekrarlayarak, sanığın ‘eşi taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet, A.A.’ya karşı hareketleri nedeniyle de ‘öldürmeye teşebbüs’ ve ‘hürriyetten mahrum kılma’ cürümlerinden 34 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etti.

“Öldürmek üzere bir niyetim yoktu”

Savcının görüşüne karşı savunmasını yapan sanık Erdoğan, öldürme kastıyla hareket etmediğini öne sürerek, “Çok pişmanım. Eşimi öldürmek istemedim. Annesini o halde görmesin diye çocuğu alt kata indirdim. Öldürmek üzere niyetim yoktu.” dedi.

“Aldattığını söyledi, kendimi kaybettim” deyip tahrik indirimi istedi

Mehmet Erdoğan, eşinin aldattığını söylemesi üzerine kendini kaybettiğini, yaralama kastıyla hareket etiğini de sav ederek, verilecek cezada tahrik indirimi uygulanmasını talep etti.

Ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl mahpusa çarptırıldı

Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa ‘eşi kasten öldürme’, ‘öldürmeye teşebbüs’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl mahpus cezası verdi. Mahkeme, cezada hiçbir indirim kararı uygulamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.